Co zobaczyć na krakowskim Kazimierzu?

Co zobaczyć na krakowskim Kazimierzu?

Kazimierz to jedna z najbardziej znanych dzielnic krakowskiego Starego Miasta. Chrześcijańska kultura przeplata się tutaj z żydowską tradycją, a charakter zabudowań pozwala cofnąć się w czasie aż o kilka dziesięcioleci. To właśnie tutaj można zwiedzić zabytkowe synagogi, porozmawiać z ortodoksyjnymi wyznawcami judaizmu, a w lokalnych restauracjach spróbować dań, pochodzących z żydowskiej kuchni. Dzięki wyjątkowemu charakterowi, Kazimierz jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów dzielnic Krakowa.

Żydowskie synagogi – religijny symbol Kazimierza

Ulica Szeroka to najlepszy punkt startowy wszystkich wycieczek po Kazimierzu. To właśnie tutaj zobaczyć można zabytkowe synagogi oraz spróbować tradycyjnych dań w klimatycznych restauracjach. Planując zwiedzanie, należy pamiętać jednak, że synagogi nie są otwarte dla turystów w piątki i soboty. Aby wejść do środka, należy również spełnić kilka wymogów. Mężczyźni muszą np. założyć jarmułki, które dostępne są przy wejściu do świątyni. Jednym z największych zabytków nie tylko Kazimierza, ale i Krakowa, jest synagoga Remuh. Jej powstanie datuje się już na XVI stulecie. Do dziś odbywają się w niej nabożeństwa, co stanowi wyjątek na tle pozostałych żydowskich świątyń w mieście. Synagoga została zniszczona podczas działań wojennych. Po ich zakończeniu świątynię odbudowano, wmurowując przy okazji w jej ściany tablice, upamiętniające Żydów, którzy zginęli w okresie II wojny światowej.

Synagoga Kupa została wybudowana nieco później, bo dopiero w XVII w. Również i jej nie oszczędziła wojna, choć przetrwała ona w znacznie lepszym stanie, niż synagoga Remuh. Nazwa świątyni nawiązuje do zwrotu kupat-cdaka, oznaczającego dosłownie „puszkę ofiarną”. Wiele lat po zakończeniu wojny nie była ona wykorzystywana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Znajdował się w niej magazyn, fabryka obuwia, a nawet ubojnia drobiu. Dziś wróciła ona do swojej świetności i jest upamiętniona na słynnych malowidłach, jak np. Ściana Płaczu czy Potop Noego. Tzw. Stara Synagoga to z kolei jedna z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce. Zwiedzając tutejsze synagogi, nie można zapomnieć również o żydowskich cmentarzach. Jeden z nich znajduje się przy synagodze Remuh. To właśnie tutaj pielgrzymują Żydzi z różnych stron świata. Na cmentarzu spoczął bowiem rabin Mosze Ben Israel Isserles, pełniący przez wiele lat funkcję głównego rabina żydowskiej gminy w Kazimierzu.

Hotele i restauracje krakowskiego Kazimierza

Wyjątkowy klimat Kazimierza tworzą również hotele. Jednym z nich jest Hotel Estera, którego ofertę znajdziesz na stronie: https://hotelestera.pl, mieszczący się przy ul. Estery 6 w Krakowie (Tel: 12 354 37 77), znajdujący się w samym sercu zabytkowej dzielnicy. To właśnie tutaj można spodziewać się najwyższych standardów, jeśli chodzi o jakość obsługi. Charakter miejsca tworzą wnętrza hotelu, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją i nawiązaniem do żydowskiej kultury, będącej dziś wizytówką tej wyjątkowej krakowskiej dzielnicy.

Będąc na miejscu, warto również spróbować tradycyjnych dań kuchni z całego świata. Spośród wielu restauracji, najciekawszym wnętrzem i najsmaczniejszymi potrawami poszczycić się może Restauracja Esterante na Kazimierzu, serwująca dania kuchni żydowskiej i polskiej. Można odwiedzić również restaurację Singer, gdzie zgromadzono sporo zabytkowych maszyn do szycia oraz restaurację Hamsa, w której króluje kuchnia bliskowschodnia.

Księgarnie w sercu Kazimierza

Ciekawostką jest fakt, że Kazimierz stał się planem zdjęciowym do nagrodzonego Oskarem filmu „Lista Schindlera”. Niesamowity klimat tworzą również szyldy sklepów, które stylizowane są na te, zachęcające do zakupów jeszcze w czasach przedwojennych. Wyjątkowym nastrojem poszczycić mogą się również tutejsze księgarnie. Dwie z nich mieszczą się nawet w budynkach dawnych synagog i zajmują się sprzedażą muzyki i literatury, związanej z żydowską kulturą.

Krakowski Kazimierz wraz z upływem czasu coraz bardziej się zmienia. Dziś nie jest on zaniedbaną dzielnicą, ale miejscem, gdzie można zobaczyć ciekawe zabytki, zjawiskowe murale, a także wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach, jak np. coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej, przyciągający turystów z różnych stron Polski i świata. To miejsce, które warto odwiedzić, by poznać najważniejsze zabytki i tradycję Krakowa – jednego z najpiękniejszych miast w kraju.