Czy w Krakowie powstanie metro?

Czy w Krakowie powstanie metro?

Krakowianie w 2014 r. w referendum opowiedzieli się za tym, by w mieście wybudować metro. Inwestycja jednak wciąż napotyka na problemy – obecnie nie powstało nawet studium, choć miało być ukończone w 2019 r.

Sam prezydent miasta, Jacek Majchrowski, wypowiada się o metrze niechętnie. Wskazuje, że dla miasta lepszym rozwiązaniem byłoby tzw. premetro – tramwaje kursujące w tunelach. W razie potrzeby możliwe byłoby rozbudowanie ich, tak, by powstała linia metra. Prezydent uważa, że w mieście nie ma odpowiedniego przepływu pasażerów, by inwestycja była opłacalna.

Obecnie magistrat czeka na ukończenie studium dla studium dla bezkolizyjnej komunikacji w Krakowie – w tym metra. Umowa na koncepcje została podpisana we wrześniu 2018 r. z firmą ILF Consulting Engineers Polska. Kontrakt miał wartość 9,4 mln zł. Początkowo projekt miał powstać do 16.12.2019 r. Ostatecznie termin oddania pracy miał nastąpić na początku 2021 r. Obecnie prezydent wyraża nadzieję, że projekt powstanie do końca czerwca tego roku.

Jeden komentarz o “Czy w Krakowie powstanie metro?

  1. Z rosnącym natężeniem ruchu w Krakowie, metro byłoby dobrym pomysłem, nikt nie chce spędzać godzin w korkach podczas dojazdu do pracy.

Comments are closed.