Ekspansja miejskich smoków w Krakowie – ten rok przyniesie kolejnych dziesięć statuetek

Ekspansja miejskich smoków w Krakowie – ten rok przyniesie kolejnych dziesięć statuetek

Chodniki i place Krakowa zapełniają się coraz większą liczbą smoczych postaci. Zarząd Dróg Miasta Krakowa szykuje się do podpisania umowy z firmą, która będzie odpowiedzialna za rozmieszczenie kolejnych smoczych rzeźb w przestrzeni publicznej.

Kolejnych dziesięć statuetek tych magicznych bestii czeka już na swoją premierę. Ich umieszczenie w różnych lokalizacjach miasta odbędzie się, gdy granit na ich postumenty dotrze do Krakowa. Niestety, kamieniołomy priorytetyzuje zamówienia drogowe, co oznacza, że krakowskie smoki będą musiały poczekać na swoje ustawienie do jesieni.

Jesienne miesiące przyniosą montaż kolejnych smoczych figur, wśród nich znajdą się: Smok sportowiec na skwerze Zbigniewa Brzezińskiego, Smok z atrybutem z literą K położony na skwerze u zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki, Smok z metrem umiejscowiony przy ul. Mikołaja Kopernika, blisko kościoła św. Mikołaja, Smok astronom mieszkający przy ul. Mikołaja Kopernika 27, przed wejściem do ogrodu botanicznego, Smok fotograf zamieszkujący przy ul. Rakowickiej 22A, w pobliżu Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Smok lekarz stojący przy ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ, Smok żołnierz CK na rondzie Mogilskim, przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków, Smok emausowy na skwerze przeciwko Klasztorowi Sióstr Norbertanek, Smok lajkonik na skwerze Konika Zwierzynieckiego i Smok romantyk przy kładce o. Bernatka.

Smoki są obecnie widoczne w kilku miejscach Krakowa: Przy al. Dembowskiego, w okolicy Szkoły Podstawowej nr 29 można spotkać Smoka Geodetę. W parku Bednarskim znajduje się Smok Turysta, natomiast na pl. Axentowicza stoi Smok Malarz. Park Krakowski jest domem dla Smoka z mapą, a park Jordana dla Smoka z latawcem. Przy kinie Kijów można natknąć się na Smoka Filmowca, a na placu Na Groblach góruje Smok Wodny.