Escapetruck: edukacyjna inicjatywa na rzecz walki z handlem ludźmi

Escapetruck: edukacyjna inicjatywa na rzecz walki z handlem ludźmi

Innowacyjny projekt z Holandii o nazwie Escapetruck, będący elementem kampanii edukacyjnej mającej na celu podniesienie świadomości społecznej nt. problemu handlu ludźmi, zwłaszcza w kontekście pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego, oficjalnie rozpoczął swoją działalność w Krakowie. Przez dwa dni, policjanci z Polski i Holandii będą korzystać z specjalnie zaprojektowanego escape roomu wbudowanego w naczepę ciężarówki, aby edukować lokalną społeczność oraz turystów na temat jak należy przeciwdziałać takim zagrożeniom.

Po odwiedzeniu Warszawy w poniedziałek, Escapetruck dotarł do Krakowa we wtorek o godzinie 10:00, a za dwa dni pojawi się we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie projektu w Krakowie miało miejsce pod patronatem Taca Stoppelsa Patricka den Bulta, zastępcy Szefa Misji Królestwa Niderlandów w Polsce, który omówił powstanie projektu. Następnie przedstawił swój punkt widzenia Bertus Kleijer, oficer holenderskiej policji pracujący w Polsce, skupiając się na doświadczeniach, które przyczyniły się do realizacji inicjatywy. Liwia Palus z Katedry Kryminologii i Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Wrocławskiego omówiła działania Centrum Badań nad Handlem Ludźmi, które prowadzi uniwersytet razem z holenderską policją. Nina Gabryś-Janowska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej, poruszyła kwestię współpracy z policją w walce z tego typu zagrożeniami.

Escapetruck to innowacyjne przedsięwzięcie, które w niebanalny sposób rzuca światło na problem handlu ludźmi. Projekt ten jest realizowany przez holenderską Fundację Reshape przy finansowym wsparciu Policji Królestwa Niderlandów oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. We wrześniu tego roku, Escapetruck wykorzystywany był w Amsterdamie. Projekt w Polsce jest realizowany we współpracy z Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną i obejmuje trzy miasta: Warszawę, Kraków i Wrocław. Organizatorzy planują jednak rozszerzyć zasięg projektu na mniejsze miasta i miejscowości.

Escapetruck można odwiedzić na parkingu przy stadionie imienia Henryka Reymana (od strony ul. Reymonta) w Krakowie, w środę 25 października od godziny 10:00 do 18:00, a także w czwartek 26 października od godziny 9:00 do 13:00. W ramach gry interaktywnej, uczestnicy muszą wydostać się z ciężarówki, rozwiązując różne zadania i łamiąc szyfry. Próba ucieczki pozwoli zrozumieć dramatyczne doświadczenia osób, które padły ofiarą handlu ludźmi. Policjanci będą udzielać informacji na temat zagrożeń, sposobów działania przestępców i konsekwencji handlu ludźmi. Udział w projekcie jest bezpłatny i przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.