Intensywne działania małopolskich strażaków związane ze zgłoszonymi wstrząsami sejsmicznymi

Intensywne działania małopolskich strażaków związane ze zgłoszonymi wstrząsami sejsmicznymi

Wieczorem w poniedziałek, strażacy z Małopolski przystąpili do interwencji w odpowiedzi na zgłoszenia odczuwalnych wstrząsów sejsmicznych w czterech miastach: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu oraz Muszynie. Jak informują służby, do godziny 22 nie było potrzeby przeprowadzenia ewakuacji żadnej z narażonych na ryzyko budowli – powiadomiła Polską Agencję Prasową małopolska jednostka straży pożarnej.

Informacje o wstrząsach zgłaszane były głównie z obszarów wysokich budynków. W Krakowie odczuwalne drgania dotyczyły czterech lokalizacji – bloku wielorodzinnego ośmiu pięter na Osiedlu Złotej Jesieni oraz trzech budynków 10-piętrowych, którymi są obiekty przy ulicy Heleny, na Osiedlu Na Lotnisku i przy ulicy Konrada Wallenroda.

Podobne interwencje miały miejsce w Tarnowie, gdzie strażacy zostali wezwani do budynków czteropiętrowych przy ulicy Parkowej. W Nowym Sączu natomiast, dotyczyło to dwóch bloków 10-piętrowych przy ulicach Nawojowskiej i Batalionów Chłopskich. W Muszynie z kolei, zgłoszenie nadeszło od właścicieli budynku jednorodzinnego.

Rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, Hubert Ciepły, udzielił informacji, że: „Sprawdzane są instalacje pod kątem szczelności. Na chwilę obecną nie stwierdzono zagrożenia”. Dodatkowo, do godziny 22 nie było wymagane przeprowadzenie ewakuacji żadnej z budowli; struktury murów oraz instalacje gazowe nie wykazywały uszkodzeń.

Strażacy podkreślają również wagę zgłaszania każdego odczuwalnego wstrząsu.