Kontrowersje wokół nowej zabudowy w Krakowie

Kontrowersje wokół nowej zabudowy w Krakowie

Według relacji „Gazety Krakowskiej”, teren w sąsiedztwie Dworca Głównego w Krakowie na stronie północno-wschodniej, niedawno przeszedł intensywną urbanizację. Na tym obszarze zaobserwować można kilka świeżo wybudowanych osiedli, z których najbardziej rzuca się w oczy oryginalny apartamentowiec o trzynastu piętrach. Ten imponujący budynek powstaje na przecięciu ulic Rakowickiej i Wita Stwosza, a za jego budowę odpowiada firma Hines.

Niespotykana architektura tego apartamentowca charakteryzuje się kaskadowym układem, co umożliwi umieszczenie tarasów z urokliwymi widokami. Obiekt będzie mógł pomieścić ponad 300 mieszkań, które mają być dostępne dla nowych lokatorów w 2024 roku.

W artykule „Gazety Krakowskiej” podkreślono, że to, co dla mieszkańców apartamentowca stanowić będzie atut, dla reszty mieszkańców Krakowa jest mankamentem. Niecodzienny budynek jest prawdziwym gigantem, który na stałe zmieni panoramę miasta. Jak twierdzą dziennikarze, jest on dobrze widoczny nawet z odległego Kopca Kościuszki.

Zapytano również o szczegóły związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę tego niekonwencjonalnego apartamentowca. „Gazeta Krakowska” przypomina także, że pierwotnie w miejscu teraźniejszej inwestycji planowano stworzenie „nowego miasta”, czyli nowego centrum Krakowa, zlokalizowanego pośród placów gastronomicznych, handlowych i nowo utworzonych ulic.

Reakcje internautów na nową zabudowę są zdecydowanie negatywne. W komentarzach oburzeni użytkownicy porównują budynek do faweli w Ameryce Południowej, krytykują widok na morze asfaltu oraz hałas i spaliny. Wyrażają też zdziwienie, jak mogło dojść do wydania pozwolenia na taką dominantę, której ogrom rujnuje panoramę historycznej starówki Krakowa. Nie brakuje również opinii, że taka wysoka zabudowa nie pasuje do charakteru królewskiego miasta i zasłania widok na Zamek Królewski na Wawelu.