Położony przy stacji kolejowej w Kościelnikach parking, nowy projekt PKP PLK dla mieszkańców Nowej Huty

Położony przy stacji kolejowej w Kościelnikach parking, nowy projekt PKP PLK dla mieszkańców Nowej Huty

Planowane jest wzniesienie nowego centrum przesiadkowego w Krakowie przez Polskie Linie Kolejowe PKP. W pobliżu ul. Pysocice ogłoszono przetarg dotyczący budowy parkingu typu „Parkuj i Jedź”, który będzie usytuowany obok przyszłego przystanku kolejowego Kraków Kościelniki. Ten nowy obiekt przewiduje miejsca parkingowe dla 140 samochodów, miejsca do parkowania rowerów oraz nową zatokę autobusową. Nie jest to jednak koniec inwestycji kolejowych w Krakowie, poprzednich działań było przeniesienie mostu przez Wisłę w centrum miasta.

Polskie Linie Kolejowe PKP ogłosiły przetarg na stworzenie 140 miejsc postojowych, nowej zatoki autobusowej i krytego parkingu rowerowego w bliskim sąsiedztwie planowanego przystanku Kraków Kościelniki. Tak więc, powstanie nowe centrum przesiadkowe, które ułatwi i skróci dojazd do centrum miasta dla mieszkańców okolicznych osiedli. Jest to następna inwestycja przewidziana w stolicy Małopolski, jako część „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Zwycięzca przetargu będzie musiał najpierw opracować dokumentację projektową i uzyskać niezbędne decyzje administracyjne. W ramach tej inwestycji w rejonie ul. Pysocice powstanie parking, który pomieści 140 samochodów, w tym 6 miejsc dostosowanych do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Wykonawcy będą również odpowiedzialni za budowę nowej zatoki autobusowej i krytej wiaty rowerowej. W pobliżu powstanie też nowa droga dojazdowa i ścieżki, które połączą parking z przystankiem kolejowym planowanym w niedalekiej odległości. Umowa na jego realizację została podpisana przez PKP PLK SA we wrześniu 2023 roku. Obecnie wykonawcy przygotowują dokumentację projektową dla tego zadania, a perony mają rozpocząć działalność w 2025 roku. Według przyjętego harmonogramu, parking będzie gotowy kilka miesięcy później.

Nowy węzeł przesiadkowy w Nowej Hucie zostanie zrealizowany jako część „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, we współpracy z lokalnym samorządem. Przygotowanie i budowa nowych infrastruktur zostaną sfinansowane przez PKP PLK SA, natomiast Gmina Miejska Kraków udostępniła działki i zobowiązała się do pokrycia kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem parkingu.