Śledztwo w Krakowie: Podejrzani o wykorzystywanie osób niepełnosprawnych do żebractwa

Śledztwo w Krakowie: Podejrzani o wykorzystywanie osób niepełnosprawnych do żebractwa

W Krakowie toczy się śledztwo, które dotyczy potencjalnego handlu ludźmi. Dwie osoby pochodzące z zagranicy – Timur M. oraz Luminita B., są podejrzane o przyprowadzenie niepełnosprawnych z innych krajów i zmuszanie ich do żebrania na terenie Krakowa i innych miastach województwa małopolskiego. Niepełnosprawni, będący ofiarami tego procederu, zostali przesłuchani jako świadkowie, po czym umieszczono ich w ośrodku Fundacji La Strada znajdującym się w Katowicach.

20 grudnia 2023 r. Timur M. i Luminita B. zostali wezwani do Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze celem przesłuchania. Janusz Kowalski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie, poinformował, że podejrzanym postawiono zarzut handlu ludźmi. Zarzuty dotyczą okresu od 11 czerwca 2023 roku do 19 grudnia 2023 roku i obejmują działania mające na celu osiągnięcie korzyści materialnej przez wykorzystanie osób niepełnosprawnych do żebractwa. Podejrzani mieli werbować ofiary w innym kraju, transportować je do Polski i wykorzystywać na terenie Krakowa i innych miast Małopolski.

Podczas przesłuchania w charakterze podejrzanych, zarówno Timur M., jak i Luminita B. nie przyznali się do winy. Skorzystali również z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Prokurator, decyzją z 20 grudnia 2023 r., zastosował wobec nich środki zapobiegawcze, które nie wiązały się z izolacją. Dodatkowo, zabezpieczono majątek podejrzanych w kwocie 20 tysięcy euro oraz 21 tysięcy złotych.