Upadek z 250 metrów na Przełęczy Krzyżne

Upadek z 250 metrów na Przełęczy Krzyżne

Kilka dni temu na Przełęczy Krzyżne doszło do niebezpiecznego wypadku, podczas którego turyści spadli z wysokości prawie 250 metrów. Upadek sprawił, że znaleźli się w tatrzańskiej Dolinie Pańszczycy, skąd goprowcy przetransportowali ich helikopterem do pobliskiego szpitala.

Do zdarzenia doszło na Przełęczy Krzyżne, gdzie kilku turystów postanowiło zafundować sobie pieszą wędrówkę w zimowym otoczeniu. Niestety ich przygoda zakończyła się nieszczęśliwym upadkiem, który sprawił, że spadli z wysokości prawie 250 metrów – zatrzymując się dopiero w Dolinie Pańszczycy. Na miejsce wysłano helikopter Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przewiózł poszkodowanych do szpitala.

Goprowcy ostrzegają przed zimowymi wyprawami w góry

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w okresie zimowym szlaki górskie są bardzo trudne. Bywają bardzo śliskie i zdradliwe. A to oznacza, że w takich miejscach można bardzo łatwo ulec wypadkowi. Leżący śnieg jest zmarznięty i twardy – pokryty cienką powierzchnią lodu. Tak wygląda sytuacja w niższych partiach Tatr. Natomiast na obszarach znajdujących się powyżej 2000 m n.p.m. lodowa pokrywa jest jeszcze grubsza.

Podczas górskich wędrówek należy się także liczyć z innymi utrudnieniami, takimi jak porywisty wiatr, zamiecie śnieżne, ograniczona widoczność i niska temperatura. Z tego względu władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, aby podczas wybierania się na piesze wędrówki w góry wyposażyć się w niezbędny sprzęt i bardzo ciepłą odzież. Bardzo pomocny może okazać się także kask, czekan i raki.