Za oddanie krwi otrzymasz darmowe wejściówki do Kopalni Soli "Wieliczka"

Za oddanie krwi otrzymasz darmowe wejściówki do Kopalni Soli "Wieliczka"

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” organizowana jest przez MK NSZZ „Solidarność” działający przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Następne spotkanie odbędzie się już 4 lipca, w czwartek, w szybie Regis. Czas trwania zbiórki to od 9:00 do 16:00.

Oddanie krwi może być gestem każdego dorosłego, zdrowego człowieka w wieku 18-65 lat. Przed samą donacją zaleca się dobrze wyspać, spożyć lekki posiłek oraz wypić odpowiednią ilość wody. Zdrowy organizm nie odczuwa znaczącej różnicy po jednorazowym pobraniu jednej jednostki krwi, czyli 450 ml.

Pomoc dla potrzebujących to nie tylko sama pomoc, ale także korzyści dla dawców. Każdemu, kto odda krew przysługuje posiłek regeneracyjny oraz dodatkowo bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej w Kopalni Soli „Wieliczka”. Chociaż samo pobranie krwi trwa zaledwie 10 minut, warto przybyć wcześniej i nie spieszyć się, ponieważ proces kwalifikacji może potrwać chwilę dłużej. Składa się na niego między innymi szczegółowa ankieta oraz wstępne badania. Ostateczna decyzja o możliwości oddania krwi należy do lekarza.

Celem akcji „Podaruj krew, podaruj życie” jest zwiększenie świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi. Inicjatywa jest organizowana od roku 2016, dwa razy w roku – w lipcu i grudniu. Wsparcie dla tego przedsięwzięcia zapewniają Kopalnia Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy kopalni.