Zakup kolejnych czterech nowych autobusów do floty krakowskiego MPK, tym razem od hiszpańskiego producenta

Zakup kolejnych czterech nowych autobusów do floty krakowskiego MPK, tym razem od hiszpańskiego producenta

Dnia dzisiejszego, czyli w czwartek, flota Miejskich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych w Krakowie zasiliła się o kolejne cztery nowe autobusy. W tym przypadku, są to pojazdy napędzane energią elektryczną, które zostały wyprodukowane przez firmę Irizar z Hiszpanii. Jest to pierwsza okazja, gdy krakowska komunikacja miejska korzysta z pojazdów tej marki.

Andrzej Kulig, pełniący funkcję wiceprezydenta miasta Krakowa, podkreślił, że krakowska flota autobusowa przez wiele lat zalicza się do jednych z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Podnosił również, że już pięć lat temu zdecydowano się na całkowite wycofanie z eksploatacji wszystkich autobusów, które nie spełniały normy Euro 5. Obecnie, co piąty autobus krakowski jest napędzany energią elektryczną.

Nowo zakupione pojazdy mają długość 12 metrów i charakteryzują się niską podłogą. Dodatkowo, zostały wyposażone w klimatyzację. Każdy z tych pojazdów posiada możliwość ładowania zarówno przez wtyczkę, jak i przez pantograf, co umożliwia ładowanie szybkie lub wolne.

Całkowita kwota wyłożona na zakup 121 autobusów elektrycznych wynosi aż 323 miliony złotych netto.