54-letni podejrzany o podwójne morderstwo zatrzymany na terenie Niemiec

54-letni podejrzany o podwójne morderstwo zatrzymany na terenie Niemiec

W niedzielę, 7 kwietnia, około godz. 12:40 w gminie Nadrensee w Niemczech doszło do zatrzymania 54-letniego mężczyzny. Został on zatrzymany pod zarzutem popełnienia dwóch morderstw.

Wcześniej, 3 kwietnia bieżącego roku, w miejscowości Spytkowice znajdującej się w powiecie wadowickim, dostrzeżono ciała dwóch kobiet w wieku 73 i 48 lat. Zmarłe odnaleziono w jednym z domów jednorodzinnych. Śledztwo początkowo sugerowało, że zbrodnia miała miejsce dzień wcześniej, 2 kwietnia. Najprawdopodobniejszym sprawcą był krewny ofiar – 54-letni mężczyzna, którego natychmiast rozpoczęto szukać.

Policja postanowiła opublikować komunikat zawierający zdjęcie oraz rysopis poszukiwanego mężczyzny. W komunikacie podano także markę, kolor oraz numer rejestracyjny samochodu, którym prawdopodobnie poruszał się w stronę niemieckiej granicy.

5 kwietnia br., Prokuratura Rejonowa w Wadowicach wydała list gończy za podejrzanym. Z uwagi na specyficzny charakter sprawy oraz jej odległe skutki, poszukiwaniami zajął się Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Tego samego dnia, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Sąd Okręgowy w Krakowie wydał Europejski Nakaz Aresztowania.

Cały proces poszukiwawczy nadzorowany był przez Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. Ze względu na duże prawdopodobieństwo, że poszukiwany mężczyzna uciekł za granicę, sprawę przejęło Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji, które nawiązało bezpośredni kontakt z niemiecką policją.

W niedzielę, po godzinie 12, polscy funkcjonariusze otrzymali informacje od jednego z obywateli Polski przebywających w Niemczech. Informował on, że samochód oraz poszukiwany 54-latek prawdopodobnie znajdują się na parkingu w Nadrensee. Porównał opublikowaną w policyjnym komunikacie markę, kolor samochodu oraz numer rejestracyjny. Na polecenie oficera dyżurnego powiadomił telefonicznie niemiecką policję. Jednocześnie, Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji potwierdziło niemieckim funkcjonariuszom, że poszukiwanym jest 54-letni mężczyzna podejrzany o podwójne morderstwo. Około godziny 13, 54-latek został zatrzymany przez niemieckich policjantów, umieszczeni go w areszcie tymczasowym, gdzie będzie czekał na ekstradycję do Polski.

Wielkie podziękowania kierujemy do naszego rodaka, który odpowiednio zareagował na sytuację i przyczynił się do ujawnienia miejsca ukrywania się poszukiwanego.