Bieżnia wodna dla zwierząt i jej działanie

Bieżnia wodna dla zwierząt i jej działanie

Bieżnia wodna to narzędzie wykorzystywane przy rehabilitacji psów, a czasem także i kotów. Wykonywane z jej użyciem ćwiczenia mają za zadanie wzmacniać ciało i zwiększać zakres ruchu zwierzęcia. Terapia niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów, w tym wsparcie dla funkcjonowania stawów, układu krążeniowo-oddechowego oraz – dobrego samopoczucia Twojego pupila.

Obecnie, przy rehabilitacji zwierząt, powszechne zastosowanie znajduje wodna bieżnia. Dla psa lub kota w podeszłym wieku, albo po przebytym urazie, jest to sposób na powrót do sprawności i zminimalizowanie dolegliwości bólowych.

Wodna bieżnia dla psa – początki hydroterapii zwierząt

Pierwsza bieżnia wodna została wprowadzona do użytku około 1970 roku. Co ciekawe, jej głównym przeznaczeniem miało być wsparcie treningu koni startujących w wyścigach. Szybko jednak dostrzeżono potencjał wykorzystania podobnych rozwiązań i w przeciągu kilku lat podobna aparatura była już powszechnie stosowana także jako uzupełnienie rehabilitacji ludzi.

Pod koniec lat 90. XX koncepcja niejako zatoczyła koło, wracając do swoich weterynaryjnych korzeni – do użytku bowiem weszła bieżnia wodna dla psa. Pomogło to zrewolucjonizować sposób organizacji zabiegów rehabilitacyjnych dla zwierząt. Początkowo z bieżni korzystały głównie psy towarzyszące. Wkrótce jednak aparatura stała się dostępna również na użytek psów startujących w zawodach lub biorących udział w wystawach oraz pupili domowych.

Jak działa bieżnia wodna dla psa?

Bieżnia wodna dla zwierząt to urządzenie składające się m.in. z platformy z ruchomą taśmą, po której chodzi zwierzak oraz z otaczającego ją szklanego zbiornika. Zasada działania aparatu nie różni się od funkcjonowania standardowej bieżni – które także wykorzystywane są w rehabilitacji zwierząt. O skuteczności wodnych bieżni, jak wskazuje na to nazwa, decyduje jednak właśnie obecność wody.

Korzystając z bieżni większość ciała zwierzęcia jest zanurzona w wodzie, przez co oddziałują na nie inne siły, niż podczas poruszania się po suchym lądzie. Oznacza to, że bieżnia wodna dla psa umożliwia jednoczesną pracę nad kilkoma różnymi aspektami ruchu i umożliwiając m.in.:

  • odciążenie stawów

Ruch wykonywany pod wodą zapewnia mniejsze obciążenie dla stawów – co oznacza, że im głębiej będzie zanurzony pies, tym większą ulgę przyniesie to dla jego stawów. Jest to ogromna zaleta, przede wszystkim dla piesków w podeszłym wieku, otyłych oraz z niedowładami kończyn, które mogą dzięki zastosowaniu bieżni wodnej komfortowo pracować nad mobilnością całego ciała.

  • aktywizowanie do pracy różnych partii mięśni

Wodna bieżnia umożliwia zaktywizować do działania praktycznie wszystkie partie ciała, ponieważ wykonanie ruchu pod wodą wymaga użycia większej ilości siły, niż na lądzie. Opór wody świetnie wspomaga proces wzmacniania mięśni, zwiększania ich masy oraz pracy nad ogólną kondycją zwierzaka.

  • minimalizowanie opuchlizn i bólu

Ze względu na oddziaływanie ciśnienia hydrostatycznego podczas korzystania z bieżni, woda wywiera nacisk na ciało zwierzęcia. To ogromny walor, który umożliwia stopniowe niwelowanie opuchlizn oraz obrzęków, jeśli takie występują.

W wyniku pobudzenia krążenia krwi, zabieg jest także dla zwierzęcia niezwykle komfortowy i praktycznie bezbolesny – dzięki czemu początek terapii może mieć miejsce tak szybko po urazie lub zabiegu chirurgicznym, jak to tylko możliwe (i bezpieczne).

Bieżnia wodna dla psa w Krakowie? Odwiedź nasz salon

Dzięki wpływowi bieżni wodnej możliwe jest przede wszystkim zminimalizowanie dyskomfortu u zwierzęcia – a zapewnienie czworonogowi dobrego samopoczucia jest kluczowe, aby móc oswoić go z urządzeniem i kontynuować terapię, aż do momentu uzyskania zamierzonych rezultatów.

Ile kosztuje bieżnia wodna dla psa w Krakowie? Cena za pojedynczą sesję zamyka się w granicach kilkunastu złotych. Jeśli konieczne jest wykonanie całej serii zabiegów, warto zorientować się co do możliwości wykupienia karnetu. O liczbie potrzebnych spotkań z czworonogiem i przebiegu leczenia zadecyduje osoba obsługująca bieżnię – opierając się na wynikach dostarczonych badań oraz wywiadu przeprowadzonego z właścicielem zwierzęcia.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego salonu – w Champion SPA oferujemy możliwość wszechstronnego zatroszczenia się o dobrostan, wygląd i samopoczucie Twojego czworonoga.