Czy bliskość zieleni może wpływać na cenę mieszkania?

Czy bliskość zieleni może wpływać na cenę mieszkania?

Jeśli decydujesz się kupić mieszkanie na własność, jest to jeden z najważniejszych kroków w Twoim życiu. To tutaj będziesz odpoczywać, spędzać czas z bliskimi i nabierać siły do działania. To wszystko można zyskać na różne sposoby. W lokalizacji wymarzonego M w dużym mieście liczy się zarówno dobra komunikacja, pobliska infrastruktura usługowo-handlowa, oferta kulturalna okolicy, ale także dostęp do terenów zielonych. Jak ten ostatni aspekt wpływa na ceny mieszkań w nowoczesnych inwestycjach?

Zieleń jako okazja do wytchnienia

Do miejskiej zieleni zazwyczaj zalicza się skwery, parki, zieleńce czy bulwary. Tego typu tereny zaspokajają rozmaite ludzkie potrzeby. Z jednej strony wpływają na estetykę otoczenia, a z drugiej służą za przestrzeń do rekreacji, wypoczynku czy integracji lokalnej społeczności. Czy to nie wystarczające argumenty, aby szukać mieszkania w pobliżu bujnej zieleni?

Ten aspekt doskonale rozumieją współcześni deweloperzy, lokalizując swoje inwestycje w okolicach miejskich parków. Ważne przy tym, aby obiekt nie zaburzał tej naturalnej przestrzeni, ale doskonale z nią współgrał, jeśli chodzi o bryłę czy kolorystykę. Doskonałym przykładem jest tutaj inwestycja VIDO, czyli mieszkania przy Parku Lotników Polskich. Kraków ma zresztą pod tym względem wiele do zaoferowania także w innych dzielnicach poza Czyżynami.

W dużych aglomeracjach, gdzie życie toczy się bardzo szybko, kojąca zieleń staje się atutem na wagę złota, który jednocześnie realnie podnosi wartość nieruchomości nawet o średnio 20% względem zabudowań w otoczeniu betonu.

Kto szuka mieszkań w towarzystwie zieleni?

Mieszkanie z widokiem na park czy las to dla wielu osób spełnienie marzeń, ponieważ coraz częściej zdajemy sobie sprawę z korzystnego wpływu zieleni na nasze samopoczucie. Często decydują o tym także względy praktyczne. Dostęp do zieleni jest istotny dla rodziców z dziećmi szukających przestrzeni do bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu czy wspólnych spacerów.

Park czy skwerek doceniają także właściciele czworonogów czy osób, które ze względu na pracę musiały przeprowadzić się do miasta i nie mogą przyzwyczaić się do miejskiego zgiełku. Intensywna zieleń za oknem to w każdym przypadku okazja do wyciszenia się, ukojenia i stworzenia prawdziwego domowego azylu, tak niezbędnego do efektywnego wypoczynku. Coraz częściej zdarza się, że cena nieruchomości przestaje mieć znaczenie, jeśli na bliskość natury możesz mieć na wyciągnięcie ręki.