Defektoskop zawierający źródło promieniotwórcze zagubił się podczas prac budowlanych, 33-latek zatrzymany

Defektoskop zawierający źródło promieniotwórcze zagubił się podczas prac budowlanych, 33-latek zatrzymany

Mężczyzna odpowiadający za urządzenie zawierające w sobie wysokoaktywne źródło promieniotwórcze został zatrzymany przez policję. Chodzi o defektoskop, którego poszukiwanie jest obecnie w toku. Urządzenie to zniknęło w czasie prac prowadzonych na drodze S7 w Nowej Hucie pomiędzy 21 a 22 marca.

Poszukiwanie zagubionego defektoskopu prowadzone jest przez liczne jednostki, w tym policję. Zabezpieczono nagrania z kamer monitoringu i przeprowadzono rozmowy z mieszkańcami obszaru, gdzie prowadzono prace budowlane. Funkcjonariusze sprawdzają również skupy złomu oraz miejsca, które są schronieniem dla osób bezdomnych.

Informacje przekazane przez policję mówią o zatrzymaniu 33-letniego mężczyzny, który miał pod opieką wspomniane urządzenie. Zarzuca mu się niewłaściwe postępowanie z materiałem promieniotwórczym, co jest karalne na podstawie artykułu 184 kodeksu karnego.

Dostaliśmy informację, że w poniedziałek 25 marca na terenie budowy trasy S7 przy ulicy Kocmyrzowskiej, w pobliżu cmentarza Grębałowskiego wznowiono poszukiwania zgubionego defektoskopu (urządzenia zawierającego izotop SE-75). Policjanci, strażacy oraz pracownicy budowy korzystają z ciężkiego sprzętu do przekopywania około 30-metrowego odcinka ziemi, gdzie prowadzone były prace budowlane – informują urzędnicy.

Jednakże w niedzielę 24 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sprawdziło i zabrało wszystkie odpady komunalne z kontenerów znajdujących się na terenie budowy. Urzędnicy z magistratu zapewniają, że nie odnaleziono poszukiwanego urządzenia. Informacje na temat firmy, która zagubiła defektoskop są w posiadaniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i na chwilę obecną nie są publicznie udostępniane – dodali miejski urzędnicy.