Dofinansowany przez Kraków program in vitro przynosi rezultaty: 70 dzieci już na świecie

Dofinansowany przez Kraków program in vitro przynosi rezultaty: 70 dzieci już na świecie

Program miejski finansujący procedury in vitro, wprowadzony przez Kraków w 2022 roku, stał się już przyczyną przyjścia na świat 70 nowych istnień. W poprzednim roku na ten cel miasto przeznaczyło fundusze w wysokości 1 mln zł, co pozwoliło na wsparcie aż 201 par pragnących zostać rodzicami. Pierwsze owoce tej inwestycji w zdrowie i szczęście mieszkańców pojawiły się już na początku bieżącego roku – dwie dziewczynki przyszły na świat w lutym.

Program miał na celu umożliwienie ciąży oraz narodzin dzieci dla co najmniej jednej czwartej par biorących udział w projekcie. Rezultat przekroczył oczekiwania, gdyż aż 42 proc. spośród 171 par, które zdecydowały się na leczenie, mogło pochwalić się pomyślnym wynikiem w postaci ciąży. Jedna z ciąż trwa nadal, a jej szczęśliwe zakończenie planowane jest jeszcze w tym miesiącu.

Zainicjowany w Krakowie program in vitro jest kontynuowany i na obecny rok przeznaczono na niego kwotę 1,8 mln zł. W ramach tegorocznej edycji naboru do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK wpłynęło 363 wniosków o dofinansowanie. Ze względu na dostępne środki, każda z par, które zgłosiły swój udział, mogła skorzystać z programu. Dofinansowanie przyznawane jest do jednej indywidualnie dopasowanej procedury zapłodnienia in vitro (5 000 zł) lub jednej procedury adopcji zarodka (2 500 zł). Program ten jest w trakcie realizacji.