Finalizacja prac remontowych systemu grzewczego w Krakowie

Finalizacja prac remontowych systemu grzewczego w Krakowie

W ostatnim czasie, spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Krakowie ogłosiło zakończenie remontu infrastruktury ciepłowniczej. Spółka ta jest teraz w pełni przygotowana do rozpoczęcia dostaw ciepła. Niemniej jednak, z powodu nietypowo ciepłych dni na początku października, popyt na takie usługi jest na razie ograniczony. Jest to jednak sytuacja tymczasowa – prognozy pogodowe zapowiadają nadchodzące ochłodzenie, co z pewnością zwiększy zainteresowanie dostawami ciepła.

Renata Krężel, rzeczniczka prasowa MPEC, zaznacza, że decyzja o terminie uruchomienia ogrzewania budynków leży po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości. Do 2 października MPEC otrzymało jedynie 15 wniosków o rozpoczęcie dostawy ciepła. Jak wyjaśnia, spółka sugeruje tym konsumentom, którym jeszcze nie uruchomiono ogrzewania, że mogą rozważyć uruchomienie dostaw ciepła od określonego dnia, jeżeli napływają liczne wnioski i przewiduje się niekorzystne warunki pogodowe. Ostatecznie jednak, decyzja w tej kwestii należy do zarządców budynków.

Ogrzewanie klimatu powoduje, że sezon grzewczy rozpoczyna się później niż w poprzednich, chłodniejszych latach. Jednak jak podkreśla wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, to nie oznacza oszczędności dla miasta, gdyż późniejszy start sezonu grzewczego wiąże się z jego późniejszym zakończeniem. W poprzednich latach mieszkańcy Krakowa prosili MPEC o przedłużenie dostawy ciepła do maja, ze względu na chłodne wiosny. Wiceprezydent widzi oszczędności dla miasta raczej w efektach termomodernizacji budynków, które skutkują spadkiem zapotrzebowania na ciepło i przewiduje, że ten trend będzie kontynuowany.