Główny Dworzec w Krakowie: Miejsce skutecznej operacji RAILPOL przeciwko nielegalnej migracji

Główny Dworzec w Krakowie: Miejsce skutecznej operacji RAILPOL przeciwko nielegalnej migracji

Operacja pod kryptonimem „Aktywna Tarcza” RAILPOL została z sukcesem przeprowadzona na Głównym Dworcu w Krakowie. W ramach akcji doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn z Indii.

Działania miały na celu kontrolę osób podróżujących pociągami, z głównym nastawieniem na zwalczanie nielegalnej migracji. Przeprowadzone kontrole doprowadziły do zatrzymania dwóch obywateli Indii, którzy twierdzili, że przybyli do Polski z zamiarem podjęcia pracy. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań okazało się, że obaj cudzoziemcy wjechali na terytorium strefy Schengen poprzez Francję i Niemcy, korzystając z nieważnych wiz.

Obaj mężczyźni utrzymywali, że nie zdawali sobie sprawy, że ich pobyt w Polsce jest nielegalny. Nie podjęli żadnych prób legalizacji statusu swojego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przed dniem kontroli, ani nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w naszym kraju.

Ze względu na powyższe okoliczności, pobyt obywateli Indii na terytorium Polski został uznany za nielegalny. Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał decyzje nakazujące cudzoziemcom powrócić do swojego kraju w ciągu 30 dni. Dodatkowo, wydał on wyrok zakazujący im ponownego wjazdu na terytorium Polski i strefy Schengen przez okres sześciu miesięcy.

W operacji brały udział siły Straży Ochrony Kolei, Policji i Straży Granicznej, które wspólnie przyczyniły się do jej sukcesu.