Jarmark Emaus w Poniedziałek Wielkanocny

Jarmark Emaus w Poniedziałek Wielkanocny

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w Poniedziałek Wielkanocny Krakowianie udają się na spacer na Zwierzyniec, gdzie odbywa się Jarmark Emaus. Tegoroczna impreza swoim asortymentem i programem nawiązywała do lokalnych tradycji. Tradycja odpustu Emaus w Krakowie sięga średniowiecza. W XIX wieku mieszczaństwo krakowskie zamieniło uroczysty spacer do kościoła przy opactwie Premonstraten w zabawę ludową, która łączyła odpust ze spacerem na Kopiec Kościuszki.

Na stoiskach ustawionych na ulicy Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej można było kupić m.in. piernikowe serca, tortowe różańce, cukierki, gliniane gwizdki, ptaszki i dzwonki, drewniane zabawki i figurki, poppersy, piłki jo-jo, grzechotki i baloniki. Uważano, że pamiątki z Emaus, takie jak gliniane dzwonki, odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście.

Od ubiegłego roku koordynatorem wydarzenia jest miasto – przygotowuje je Krakowskie Forum Kultury wraz z partnerami, we współpracy z instytucjami, radami dzielnic i Diecezją św. Pawła. Nowa edycja Jarmarku Emaus ma na celu wskrzeszenie tradycji rękodzieła i zabawek związanych z folklorem zwierzynieckim.