Kaplica Strachu: gotycka Tajemnica ukryta w Sercu Krakowa

Kaplica Strachu: gotycka Tajemnica ukryta w Sercu Krakowa

Podążając śladem miejskich legend, dojdziemy do serca historycznego Krakowa, gdzie jak mówią, skrywa się niepokojące tajemne miejsce. Wewnątrz gorliwie strzeżonego Kościoła Mariackiego, znajduje się kaplica św. Antoniego, znana również jako kaplica Złoczyńców. To właśnie w tym miejscu, mordercy i przestępcy skazani na karę śmierci spędzali swoje ostatnie chwile przed wykonaniem wyroku.

Kaplica św. Antoniego, zbudowana w stylu gotyckim a urządzona w duchu baroku, jest jednym z bocznych pomieszczeń sakralnych w kościele Mariackim, zwanej również Bazyliką Mariacką, która góruje nad Rynkiem Głównym w Krakowie. Kaplica ta, utrzymana w stylu XVII wieku, jest zamknięta dla odwiedzających na co dzień i można ją podziwiać tylko przez kraty. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem św. Antoniego, patrona osób zaginionych i ubogich, ale także tych, którzy pragną miłości – narzeczonych i małżeństw. Możemy tam również znaleźć relikwie błogosławionego Michała Giedroycia.

W czasach średniowiecza, miejscem spędzania ostatnich chwil przez skazańców na śmierć była właśnie ta kaplica. Być może z tego powodu do dziś krążą plotki o nawiedzonym charakterze Kaplicy Złoczyńców. Czy to prawda? Nie ma już osób, które mogłyby to potwierdzić lub zaprzeczyć, ale legendy głoszą o słyszanych nocą jękach, płaczliwym zawodzeniu i krzykach, które rozbrzmiewają w tej kaplicy, pomimo upływu setek lat od czasów średniowiecza.