Kraków przystępuje do intensywnej rozbudowy sieci żłobków samorządowych

Kraków przystępuje do intensywnej rozbudowy sieci żłobków samorządowych

W ciągu najbliższych lat, stolica Małopolski – Kraków – planuje znacząco zwiększyć liczbę miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców. Jak zapewnia Zarząd Inwestycji Miejskich, liczba dostępnych miejsc w żłobkach wzrośnie o blisko 1100. W programie inwestycyjnym przewidziane są zarówno budowy nowych placówek, jak i modernizacje już istniejących. Środki finansowe na te zadania pochodzą z rządowego programu MALUCH+ i zostały zapewnione na lata 2022 – 2029.

W dzielnicy Bronowice, na miejscu dawnego przedszkola przy ul. Jabłonkowskiej 29a, powstanie nowoczesny żłobek o pojemności 150 dzieci. Zarząd planuje wybrać wykonawcę dokumentacji projektowej i robót budowlanych jeszcze w tym roku, a prace mogłyby rozpocząć się już pod koniec 2024 roku. Budynek zostanie wzniesiony w technologii modułowej, a także zaplanowany jest odpowiedni zagospodarowanie terenu wokół placówki.

W dzielnicy Zwierzyniec na ul. Ks. Józefa ma powstać kolejny żłobek, tym razem w technologii tradycyjnej. Projekt przewiduje, że placówka ta będzie mogła przyjąć około 100 dzieci. Żłobek ma być zlokalizowany na gminnej działce w pobliżu ul. Benedyktowicza.

Nowa inwestycja jest także zaplanowana dla dzielnicy Dębniki. Przy ul. Działowskiego powstanie żłobek, który pomieści 150 maluchów. W tym roku oczekiwane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę i rozpoczęcie prac budowlanych.

Również dzielnica Swoszowice zyska nową placówkę, która będzie dostępna dla 80 dzieci. Lokalizacja wybrana dla nowego żłobka to ul. Wróblowicka. W planach na ten rok jest opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy żłobka w technologii modułowej i rozpisanie przetargu na roboty budowlane.

Dla mieszkańców dzielnicy Podgórze powstaną dwie nowe placówki żłobkowe. Pierwsza z nich zostanie zbudowana przy ul. Rybitwy i pomieści 100 dzieci. Drugi żłobek zakładany jest przy ul. Krzemionki i również oferować będzie miejsce dla stu maluchów.

Na terenie dzielnicy Wzgórza Krzesławickie planowane są dwie inwestycje. Pierwszy żłobek pomieści około 100 dzieci i powstanie przy ul. Wadowskiej. Druga placówka, mniejsza, oferować będzie około 50 miejsc dla maluchów i zlokalizowana zostanie przy ul. Lubockiej.

W dzielnicy Nowa Huta planowane są aż cztery inwestycje żłobkowe. Pierwsza z placówek – dla 70 dzieci – powstanie przy ul. Drożyska. Druga – na 50 maluchów – przy ul. gen Karaszewicza-Tokarzewskiego. Trzecia przy ul. Niebyłej dla 80 dzieci. Czwarta inwestycja dotyczyć będzie przebudowy działającego już żłobka na osiedlu Willowym 2, który po rozbudowie będzie mógł przyjąć o 50 maluchów więcej niż obecnie, oferując w sumie 150 miejsc.