Kto może opiekować się starszą osobą na terenie Krakowa?

Kto może opiekować się starszą osobą na terenie Krakowa?

Opieka do osoby starszej to czasem konieczność. Mieszkasz w Krakowie i zastanawiasz się, kto może podjąć się opieki nad seniorem? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań, na które możesz się zdecydować.

Opieka nad seniorem Kraków – wykwalifikowana opiekunka

W teorii opiekę nad osobą starszą może sprawować każdy – najbliższa rodzina, czy dalecy krewni, lecz nie każdy ma na to czas. Zwłaszcza jeśli pracuje w Krakowie do późnych godzin popołudniowych, a później musi jeszcze dojechać do domu, co wiąże się ze staniem w długich korkach. Z tego względu coraz więcej rodzin schorowanych seniorów decyduje się na zatrudnienie wykwalifikowanej opiekunki. Oferty opieki nad seniorami w Krakowie można znaleźć w internecie, a dokładnie na portalach ogłoszeniowych, w gazetach, a także w przychodniach i gabinetach lekarskich.

Opiekun osoby starszej z doświadczeniem bardzo często posiada wykształcenie medyczne lub ukończony kurs pracy w tym zawodzie. Nie tylko zajmie się pielęgnacją seniora, ale także przypilnuje, aby podać mu leki, zrobi zakupy, posprząta mieszkanie czy dotrzyma towarzystwa, aby osoba starsza nie czuła się samotna. Większość osób poszukujących pracy w Krakowie dobrze zna to miasto i ma prawo jazdy. Dzięki czemu nie musi korzystać z miejskiej komunikacji, która jest często przepełniona, a dojazd na drugi koniec miasta wymaga wielu przesiadek.

Nie da się ukryć, że opieka nad osobą starszą jest bardzo wymagająca. W zależności od stanu zdrowia seniora opiekun może świadczyć swoje usługi przez kilka godzin dziennie, bądź zostać zatrudniony w formie całodobowej, czyli przebywać ze swoim podopiecznym również nocą.

Koszt zatrudnienia wykwalifikowanej opiekunki uzależniony jest od zakresu obowiązków na tym stanowisku i ilości godzin.

Prywatny dom opieki dla seniora w Krakowie

Prywatny dom opieki dla seniora to placówka, która zapewnia dzienną bądź całodobową opiekę osobom podeszłym wieku, a także osobom przewlekle chorym i niezdolnym do samodzielnej egzystencji. W takich miejscach pracują opiekunowie z odpowiednim wykształceniem oraz wieloletnim doświadczeniem. Dyżuruje również lekarz, który ma stały nadzór nad zdrowiem swoich podopiecznych

Prywatne domy seniora oferują opiekę wraz z wyżywieniem. Podopieczni mają do dyspozycji pokoje z łazienką, a  wielu miejscach dostępny jest internet, telewizja, biblioteka, czy kaplica, w której odbywają się niedzielne msze święte.

Miejsca opieki nad seniorami bardzo często świadczą kompleksowe usługi rehabilitacyjne – kinezyterapii, fizykoterapii, światłolecznictwa, czy leczenia polem magnetycznym. Dyplomowani fizjoterapeuci starają się, aby seniorzy odzyskali sprawność po operacji, wypadku lub innym urazie.

W Krakowie znajdziesz wiele prywatnych domów opieki dla osób starszych, jednak pobyt w takiej placówce nie należy do najtańszych. W Małopolsce miesięczne zakwaterowanie w prywatnym domu seniora oscyluje w granicach 5-7 tysięcy złotych.

Opiekunka z MOPS lub pobyt w DPS-ie

Jeśli nie stać Cię na zatrudnienie prywatnej opiekunki do osoby starszej, ani na umieszczenie seniora w prywatnym domu opieki, możesz ubiegać się o opiekunkę z MOPS-u.

MOPS nieodpłatnie opiekuje się starszymi osobami w szczególności wtedy, kiedy rodzina nie może zapewnić im takiej opieki. Aby starać się o ten rodzaj pomocy, musisz złożyć wniosek z uzasadnieniem w MOPS-ie. W szczególnych warunkach opieka z MOPS-u odbywa się w weekendy i dni świąteczne, jednak najczęściej wizyty opiekunki mają miejsce od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00. Poza tymi godzinami sam musisz zorganizować opiekę dla seniora.

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności – takiej, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w DPS-ie. To placówka pobytu całodobowego. Podstawową różnicą między DPS- ami a placówkami prywatnymi jest sposób finansowania pobytu pensjonariuszy. Za pobyt w DPS-ie – maksymalnie 70% swojego dochodu z tytuł emerytury bądź renty, płaci osoba – mieszkaniec DPS-u. Resztę opłat uiszcza, małżonek, zstępni (dorosłe dzieci) bądź gmina, z której osoba została skierowana do DPS-u.