Renowacja dawnego kina Światowid rozpocznie się w połowie przyszłego roku, Muzeum Nowej Huty tymczasem przenosi się

Renowacja dawnego kina Światowid rozpocznie się w połowie przyszłego roku, Muzeum Nowej Huty tymczasem przenosi się

Wkrótce rozpoczyna się nowy rozdział dla dawnego kina Światowid, które obecnie służy jako Muzeum Nowej Huty. Na połowę przyszłego roku zaplanowany jest początek istotnych prac remontowych. Po ich zakończeniu, czyli planowo w 2028 roku, muzeum powróci do odnowionego i unowocześnionego obiektu. W czasie prac budowlanych, kolekcje muzealne zostaną tymczasowo przeniesione na oś. Szkolne 22, gdzie znajduje się dawna filia Biblioteki Pedagogicznej.

Całkowity koszt renowacji dawnej siedziby kina Światowid wyniesie niemal 100 milionów złotych. Z tej kwoty 76 milionów pochodzi z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), a reszta to wkład miasta Kraków. Prace mają potrwać cztery lata – jeszcze w tym roku przewidziane są postępowania przetargowe, następnie przez dwa lata będą trwały prace remontowe. Ostatni rok będzie czasem przygotowań do otwarcia nowej wystawy stałej.

Priorytetem w trakcie renowacji było zachowanie autentycznego charakteru budynku. – Nie planujemy przebudowy – mówi Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa. – Celujemy raczej w dekonstrukcję dotychczasowych zmian i odzyskanie oryginalnego kształtu z lat 50. XX wieku. Duże dyskusje toczyły się na temat potencjalnych zmian w sali kinowej, ale ostatecznie zdecydowaliśmy, że jej zabytkowy charakter to wartość sama w sobie. Dodatkowo planujemy powiększenie podziemnej przestrzeni przed kinem, gdzie chcemy umieścić nową wystawę stałą.