Najbardziej popularne miejsca w Krakowie

Najbardziej popularne miejsca w Krakowie

Warszawa może i jest stolicą Polski, ale Kraków jest jej o wiele starszym bratem, którego należy obowiązkowo dodać do naszej wakacyjnej listy z polskimi miastami. Warto zaznaczyć, iż pomimo rosnącej popularności Kraków nadal jest jednym z najtańszych miast w Europie. Ponadto, jest to również niesamowite miejsce do odwiedzenia, jeśli kochamy bajkową architekturę, szalone desery, oszałamiające krajobrazy i bogatą historię.

Ażeby pomóc Wam w pełni wykorzystać podróż do Krakowa, przygotowaliśmy listę najlepszych atrakcji tego miasta. Obejmuje ona m.in. niesamowite zabytki, miejsca na spacery, oszałamiającą sztukę, a nawet lody jednorożca. I nie musicie się martwić, jeśli nie uda Wam się zobaczyć wszystkiego za pierwszym razem. Drugą wycieczkę do Krakowa możecie już zacząć planować podczas powrotu do domu.

Najpiękniejsze dzielnice Krakowa

Wycieczkę po Krakowie warto rozpocząć od większych obszarów, na których można znaleźć wiele mniejszych atrakcji. A najlepszym rozwiązaniem będą tu dwie krakowskie dzielnice, które od lat nie mogą opędzić się od turystów. Jedną z nich jest Kazimierz, a drugą Nowa Huta. Jeżeli wstąpimy na te tereny, możemy być pewni, że otrzymamy potężną dawkę wakacyjnej satysfakcji. A więc sprawdźmy, co takiego mają do zaoferowania dwie z najwspanialszych dzielnic starej stolicy.

Kazimierz w Krakowie

Po prostu wiemy, że jakaś lokacja jest zjawiskowa, jeżeli jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I tak jest właśnie w przypadku Kazimierza. Jeśli jesteśmy tu tylko na weekend, to Kazimierz prawdopodobnie będzie najlepszą dzielnicą w Krakowie na rozpoczęcie zwiedzania dawnej stolicy Polski.

Ta historyczna dzielnica żydowska tętni teraz intensywnym życiem, stanowiąc kreatywne centrum pełne kolorowej sztuki ulicznej, wspaniałej kawy, imponujących galerii, suto zastawionych barów, ciekawych muzeów i wiele, wiele więcej.

Pomimo swojej tragicznej roli podczas II wojny światowej, bogata kultura żydowska, która kwitła tutaj od setek lat, wciąż jest bardzo żywa i ma się znakomicie. Znajdziemy tu liczne synagogi z różnych okresów. Ponadto, możemy też wybrać się na coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej albo wstąpić do Żydowskiego Muzeum Galicja.

Warto zaznaczyć, że okolica była także jedną z głównych scenerii dla filmu Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”. Jest to definitywnie miejsce na świetne spacery po Krakowie i podziwianie jednych z najpiękniejszych zabytków.

Nowa Huta w Krakowie

Brutalistyczna Nowa Huta bardzo różni się od reszty historycznego centrum Krakowa. Jednak to wcale nie oznacza, że nie powinniśmy tutaj zajrzeć. Jest to z pewnością jedna z najciekawszych dzielnic Krakowa. Zbudowana przez Sowietów po II wojnie światowej Nowa Huta jest domem dla niesamowitej architektury, takiej jak choćby Plac Centralny, czy Huta im. Tadeusza Sendzimira.

Jednakże to jeszcze nie wszystko. Jeśli uwielbiamy słodycze, to musimy też wiedzieć, że Nowa Huta to także kolebka przepysznych lodów o przeróżnych smakach. Będąc na letnim spacerze po Nowej Hucie, musimy odwiedzić takie lokale, jak Lody Tradycyjne Bracia Hodurek (szczególnie przepyszne są lody Jednorożec), Lody Na Starowiślnej oraz Good Lood.

Unikalne zabytki Krakowa

Jeżeli wybieramy się do Krakowa, nie możemy pomijać najciekawszych zabytków tego miasta. Oczywiście Wawel i Rynek Główny są tutaj oczywistym wyborem. Dlatego warto skierować swój wzrok również w stronę nieco mniej znanych, ale za to równie urzekających atrakcji. Tym sposobem nasza wycieczka będzie znacznie bogatsza o niezapomniane wrażenia. Oto najbardziej unikalne zabytki Krakowa.

Bazylika Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie

Bazylika Franciszkanów to oszałamiający kościół w stylu secesyjnym, którego zdjęcia z pewnością ożywią nasze konto na Instagramie. Zbudowany w XIII wieku, był pierwszym budynkiem ceglanym w Krakowie. Dzięki temu dzisiaj przesiąknięty jest obfitą historią.

Cały obiekt ozdabiają słynne witraże, które wyszły spod ręki znanego artysty Stanisława Wyspiańskiego. I nawet jeśli nie wyznajemy tej religii, powinniśmy się zatrzymać przy tej majestatycznej budowli, ponieważ witraże są po prostu fenomenalne. Należy obowiązkowo tutaj zajrzeć podczas zwiedzania najlepszych zabytków Krakowa.

Fort 31 św. Benedykt w Krakowie

Zbudowany w XIX wieku, ten niesamowity monolit z czerwonej cegły został nazwany na cześć pobliskiego kościoła św. Benedykta. Po nieudanej próbie przekształcenia twierdzy w luksusowe apartamenty w latach 50. obiekt od dawna stoi opuszczony.

Jest to wspaniała okazja, aby zobaczyć budowlę, w której nie ma opłaty za wstęp i która nie jest wykorzystywana jako atrakcja komercyjna. A jeżeli nie zamierzamy zakraść się do środka, zawsze możemy stanąć przed fortem i podziwiać go z dystansu. Tak czy siak, naprawdę warto go zobaczyć, ponieważ jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w Krakowie.

Barbakan i Brama Floriańska w Krakowie

Barbakan był niegdyś niezwykłą defensywą średniowieczną, która do dziś stoi na obrzeżach krakowskiego Starego Miasta. Jedyną drogą do starego miasta był most zwodzony z Barbakanu nad fosą miejską.

Po drugiej stronie znajduje się Brama Floriańska, która obecnie jest głównym wejściem na starówkę. Przejście przez bramę prowadzi bezpośrednio do jednego z najsłynniejszych krakowskich deptaków – ulicy Floriańskiej. Jeżeli więc mamy ochotę na spacer po krakowskich zabytkach, wybierzmy deptak na ul. Floriańskiej.

Collegium Maius

Collegium Maius, co po łacinie oznacza „Wielkie Kolegium”, jest najstarszym z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstało w XIV wieku. Zlokalizowany tuż przy głównym rynku krakowskiej starówki, ten budynek z czerwonej cegły charakteryzuje wspaniała architektura gotycka. Natomiast jego arkadowy dziedziniec jest niewątpliwie najjaśniejszą gwiazdą całego kompleksu.

Pięknie udekorowane wnętrze Collegium Maius jest równie cudowne do zwiedzania, co teren wokół obiektu. Posiada eleganckie sale ceremonialne i sale wykładowe, które znajdują się obok starej biblioteki i pokoju profesorów. Jak wiadomo, studiował tu Mikołaj Kopernik – wybitny polski astronom i matematyk. A niektóre z jego rękopisów, dzieł i instrumentów można nadal oglądać w małym muzeum podczas zwiedzania Collegium Maius.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Podczas gdy główna część tego urzekającego muzeum znajduje się w Pałacu Krzysztofory, inne kolekcje i wystawy można znaleźć w takich miejscach jak Barbakan, Fabryka Schindlera czy Stara Synagoga. Dzieje się tak, ponieważ Muzeum Historyczne Miasta Krakowa chroni i przechowuje 14 najważniejszych obiektów historycznych i kulturowych wokół miasta.

W zachwycającym barokowym pałacu znajdują się niektóre z najbardziej imponujących i najważniejszych artefaktów. Eksponaty te dokumentują historię byłej stolicy Polski. Ze starymi mapami, obrazami i zdjęciami na wystawie, a także zdumiewającymi dziełami sztuki i militariami, muzeum to jest doskonałym miejscem na wycieczkę historyczną. Jeśli pragniemy dowiedzieć się więcej o znakomitej przeszłości Krakowa, powinniśmy odwiedzić ten niezwykle bogaty przybytek.

Najciekawsze miejsca w Krakowie – kultura i sztuka

Kraków to miasto bardzo rozwinięte pod kątem kultury i sztuki, o czym mogą poświadczyć liczne muzea, teatry, kina, galerie i wiele innych. Szczególnie warto złożyć wizytę w Bunkrze Sztuki oraz zobaczyć niezwykle popularny Street Art, który stanowi niepowtarzalną dekorację dawnej stolicy Polski. Jeżeli chcecie wiedzieć, czym można się zachwycić, odwiedzając te kolorowe miejsca, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi opisami.

Bunkier Sztuki – Galeria Sztuki Współczesnej

Jeśli kochamy niezwykłą i dającą do myślenia sztukę współczesną, to Bunkier Sztuki przypadnie nam do gustu błyskawicznie. Koniecznie powinniśmy złożyć wizytę we wtorek, kiedy wejście jest całkowicie bezpłatne. Dzięki temu możemy podziwiać jedną z najlepszych atrakcji w Krakowie bez uszczuplania naszego portfela.

Jest to nie tylko niesamowita galeria, ale także jedna z najlepszych kawiarni w Krakowie. W ekscentrycznej szklarni w stylu vintage, w otoczeniu kojących ogrodów roślinnych, będziemy mogli zakosztować doskonałej kawy, niepasteryzowanego piwa z beczki i przepysznej kuchni regionalnej. Warto pojawić się tutaj rankiem – serwują gigantyczne bajgle śniadaniowe. A wieczorem można tutaj wpaść na jasne z pianką w towarzystwie przyjaciół albo na romantyczny wieczór we dwoje.

Sztuka uliczna w Krakowie

Kraków staje się coraz bardziej kreatywnym miejscem, w którym zarówno lokalne, jak i międzynarodowe talenty mogą rozsiewać swoje kolorowe arcydzieła. Niektóre z najlepszych prac to ogromny „Ding Dong Dumb”, „Juda”, freski „Barcelona” oraz „Robot” kultowego polskiego pisarza science fiction Stanisława Lema. Jest to prawdziwa uczta dla osób, które odznaczają się wrażliwością na sztukę.

Warto się też skierować w stronę pokrytej graffiti ulicy Józefa albo na Plac Bawół – tutaj także będziemy mogli zagłębić się w zachwycający Street Art. A jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej o znaczeniu każdego dzieła i jego twórcy, zawsze możemy skorzystać z pieszych wycieczek z przewodnikiem, szczegółowych map albo bezpłatnej aplikacji.

Najlepsze miejsca na spacery w Krakowie

Jak wiadomo, zwiedzanie tylko znakomitych atrakcji może nas skutecznie wyczerpać z energii. Jednak bez obawy, ponieważ zawsze możemy zaczerpnąć relaksującego odpoczynku, korzystając z najlepszych miejsc na spacery w Krakowie. Ponadto, będziemy też mieć okazję do odwiedzenia niejednej restauracji, kawiarni i baru, gdzie możemy rozsiąść się w ogródkach i obserwować życie Krakowa, sącząc orzeźwiający napój i zajadając smaczne specjały.

Sukiennice w Krakowie

Kraków był niegdyś ważnym ośrodkiem handlowym, a ogromna część handlu odbywała się właśnie w Sukiennicach. W dawnych czasach sprzedawano tutaj takie produkty jak przyprawy, skórę i jedwab. Oczywiście od tamtego okresu wiele się zmieniło i dzisiaj Sukiennice oferują już nieco inne usługi.

Jak wiadomo, Sukiennice są nadal bardzo popularne i nigdy nie wyszły z krakowskiej mody. Jednakże obecnie mieszczą się w nich restauracje i sklepy z pamiątkami. Ponadto, hala jest także piękną, centralną częścią rynku, dzieląc plac na dwie części i rozciągając się na prawie całej jego długości. Jeżeli szukamy doskonałych sklepów na zakupienie pamiątek z Krakowa, postawmy na wizytę w Sukiennicach.

Kładka Ojca Bernatka w Krakowie

Z dzielnicy żydowskiej możemy przejść przez rzekę słynną Kładką Ojca Bernatka. Ten romantyczny most przystosowany jest zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Ponadto, ozdobiony jest akrobatycznymi figurami zwisającymi z lin mostu. I trzeba dodać, że rozpościera się stąd naprawdę magiczny widok na okolicę.

Z biegiem lat kładka stała się miejscem dla zakochanych par, które przyjeżdżają tu, aby zawiesić na moście kłódkę jako wyznanie miłości. Możemy poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się rzeźbionym kłódkom i przeczytać napisane nazwiska oraz wyznania miłosne. A jeśli wybraliśmy się na romantyczny spacer we dwoje, możemy zawiesić kłódkę razem z naszą drugą połówką.

Kopiec Kościuszki w Krakowie

To nietypowo wyglądające wzgórze zostało zbudowane dla upamiętnienia Tadeusza Kościuszki, przywódcy powstania przeciwko obcej władzy w Polsce. Kopiec wznosi się na wysokość 34 metrów. A więc musimy się nastawić na małą wspinaczkę. Jednakże niesamowite widoki panoramiczne wynagrodzą nam ten wysiłek w trymiga.

Kopiec Kościuszki jest wspaniałym miejscem na spacery i zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć z Krakowa, pozując na tle fantastycznego krajobrazu. Jeżeli zdecydujemy się na odwiedzenie tego miejsca, warto przyjść tutaj zaraz przed zachodem słońca. Będziemy po prostu oczarowani plejadą barw. I powinniśmy poczekać aż do zmroku, gdy Kraków rozświetli się tysiącami świateł. Widok jest iście powalający.

Planty w Krakowie

Jest to jeden z największych parków w mieście. Park Planty całkowicie otacza Stare Miasto i znajduje się w miejscu dawnych średniowiecznych murów miejskich. Zostały one rozebrane na początku XIX wieku, a ich miejsce zajęły fontanny, drzewa i kwietniki.

Jest to odprężająca lokacja na spacery w Krakowie, ponieważ ten ogromny pas zieleni oferuje mnóstwo ławek i stoisk z przekąskami. Mało tego, tu i ówdzie rozsiane są także pomniki sławnych postaci, takich jak Mikołaj Kopernik, czy Władysław II Jagiełło.

Park Planty jest bardzo popularny wśród mieszkańców i turystów. I warto zaznaczyć, że ta seria ogrodów krajobrazowych znajduje się w odległości krótkiego spaceru od prawie wszystkich najbardziej znanych atrakcji miasta.

Najlepsze atrakcje w pobliżu Krakowa

Jeżeli zwiedziliśmy już Kraków wzdłuż i wszerz, nie pozostaje nam nic innego, jak zainteresowanie się okolicznymi atrakcjami, które znajdują się niedaleko miasta. Możemy być pewni, że wybierając się do tych miejsc, będziemy się tak dobrze bawić, jak w samym Krakowie. Dlatego, jeśli zostanie nam trochę czasu na wycieczki pozamiejskie, definitywnie powinniśmy sprawdzić poniższe opcje.

Wioska Zalipie w pobliżu Krakowa

Zalipie to bajkowa wioska słynąca z kolorowych, malowanych domów z drewna. Nawet wnętrza tych chatek są niesamowite. Przedmioty, takie jak meble, sztućce, prześcieradła i dywany ozdobione są tutaj cudownymi malowidłami kwiatowymi. Kiedy zobaczymy wnętrze jednej z tych baśniowych chatek, nie będziemy już więcej chcieli wracać do naszego domu.

Zalipie to jedna z ukrytych perełek Polski i jedna z najwspanialszych atrakcji dodatkowych podczas zwiedzania Krakowa. Można tu dojechać samochodem, ponieważ wioska znajduje się niecałe 70 km od Krakowa. A więc musimy liczyć jakieś 1,5 godziny jazdy.

Wycieczka w Tatry

Znane również jako „Polskie Alpy”, Tatry leżą na południe od Krakowa i są świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę, jeśli pragniemy na chwilę uciec od miejskiego chaosu. I warto pamiętać, że podczas wycieczki w Tatry musowo powinniśmy odwiedzić Zakopane, które leży u ich podnóża.

Z Krakowa do Zakopanego można dojechać w niecałe dwie godziny. Jeżeli się zdecydujemy, możemy być pewni, że nasza wycieczka do Krakowa znacznie zyska na atrakcyjności.

Gdzie znaleźć nocleg w Krakowie?

Jest tak wiele niesamowitych krakowskich hosteli, że będziemy oszołomieni tym ogromnym wyborem. Jeśli szukamy bardziej imprezowej atmosfery, powinniśmy zarezerwować sobie nocleg w Little Havana Party Hostel lub Greg & Tom Party Hostel.

A jeżeli bardziej zależy nam na zdumiewających widokach i przepięknej panoramie, to chyba nic nie jest w stanie przebić Cracow Hostel. Ten elegancki hotel położony jest na Starym Mieście w Krakowie i oferuje niesamowity widok na Rynek Główny.

Czy Kraków wart jest odwiedzin?

Można śmiało stwierdzić, że Kraków to jedno z tych miejsc, które plasuje się na najwyższych pozycjach wszystkich rankingów z najlepszymi miastami w Polsce na spędzanie letniego urlopu. Kraków jest bardzo urzekający i cudownie łączy zabytki zamierzchłej przeszłości z nowoczesną infrastrukturą. Ponadto, życie miejskie jest tutaj niezwykle zróżnicowane, a niezliczone lokale gastronomiczne serwują napoje i potrawy, o których będziemy śnić jeszcze długo po powrocie do naszego domowego zacisza.