Nauka zasad bezpieczeństwa drogowego w krakowskich szkołach i przedszkolach pod okiem funkcjonariuszy policji

Nauka zasad bezpieczeństwa drogowego w krakowskich szkołach i przedszkolach pod okiem funkcjonariuszy policji

Policjanci z krakowskiego oddziału WRD KMP spotkali się z grupą przedszkolaków i uczniów, aby przekazać im istotne informacje na temat bezpieczeństwa drogowego. Dzieci miały okazję nauczyć się podstawowych reguł dotyczących korzystania z dróg, w tym prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Natomiast starsi uczestnicy edukacyjnej inicjatywy mieli możliwość zdobycia karty rowerowej. W ramach spotkań, funkcjonariusze zwrócili również uwagę na konieczność noszenia odblasków.

W trakcie pierwszych dni października, konkretnie od 2 do 6 października, oficerowie prowadzili zajęcia w kilku placówkach edukacyjnych. Szkolno-przedszkolny Zespół nr 19 przy ulicy Kurczaba, Przedszkole nr 34 przy ulicy Myśliwskiej oraz Zespół Placówek Oświatowych „Scherzo” przy ulicy Korzeniaka to miejsca, w których odbyły się te ważne dla młodych użytkowników dróg warsztaty.

Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, co to są przejścia dla pieszych, sygnalizacja świetlna oraz jak zastosować te wiedze, aby bezpiecznie przemierzać ulice. Oficerowie podkreślili też znaczenie słuchania zaleceń opiekunów, którzy dbają o ich bezpieczeństwo podczas dojazdu do przedszkola i powrotu do domu.

Starsi uczniowie rozmawiali z policjantami o bezpiecznym poruszaniu się pieszo, na rowerze i na hulajnodze elektrycznej. W Zespole Placówek Oświatowych „Scherzo” odbył się egzamin na kartę rowerową. Kandydaci musieli najpierw odpowiadać na pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego, a następnie pokazać swoje umiejętności jazdy na torze przeszkód. Uczniowie, którzy zdali egzamin, otrzymają kartę rowerową uprawniającą do samodzielnej jazdy po drogach publicznych.

Podczas spotkań w każdej z grup, policjanci przywrócili pamięć dzieciom o noszeniu elementów odblaskowych, szczególnie ważnych w okresie jesienno-zimowym. Temat odblasków został omówiony w kontekście akcji „Świeć przykładem”, prowadzonej od początku października. Dzieci były zachęcane do noszenia odblasków, które zwiększają ich widoczność na drodze.

Na koniec, funkcjonariusze opisali swoje codzienne obowiązki jako funkcjonariuszy ruchu drogowego, pokazując elementy swojego umundurowania i wyposażenia. Z ciekawością słuchały dzieci, zadając wiele pytań dotyczących ich pracy.