Nowe stoiska dla krakowskich kwiaciarek już niebawem na Rynku Głównym

Nowe stoiska dla krakowskich kwiaciarek już niebawem na Rynku Głównym

Wielka metamorfoza czeka krakowskie kwiaciarki działające na Rynku Głównym. Po długotrwałych badaniach i testowaniu prototypu, miasto jest gotowe zaprezentować finalną wersję nowych stoisk sprzedażowych.

Przedstawiciele krakowskiego ratusza podkreślają, że decyzja o przebudowie stoisk na Rynku Głównym wynikała z chęci poprawy warunków pracy dla kwiaciarek. Jednocześnie miało to umożliwić stworzenie trwałych i estetycznych konstrukcji, które harmonizowałyby z zabytkowym otoczeniem i spełniałyby wymogi uchwały krajobrazowej oraz założeń parku kulturowego.

Zanim skierowano do użytku prototyp nowego stoiska, przeprowadzono kilkumiesięczne konsultacje. Urzędnicy podkreślają, że dzięki temu udało się stworzyć projekt, który idealnie wpisuje się w specyfikę miejsca, spełniający wymogi planu miejscowego, ale także uwzględniający potrzeby kwiaciarek. Testowanie prototypu zakończono pod koniec września. Zwrócono przy tym uwagę na sprawdzenie jego funkcjonalności w różnych warunkach atmosferycznych, w tym podczas letnich upałów.

Po zakończeniu procesu testowego, zebrano opinie kwiaciarek oraz społeczeństwa. Na podstawie zebranych informacji wypracowano zestaw poprawek do projektu. Podkreślono, że nowe stoisko powinno bardziej przypominać klasyczny stragan, a nie pawilon. Proponowano również zastosowanie parasolowego zadaszenia jako nawiązanie do handlowej tradycji Rynku Głównego. Zwrócono uwagę na konieczność zmiany wysokości modelu, a także zwrócono się o uwzględnienie motywów roślinnych inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Postanowiono również ograniczyć wykorzystanie lameli, by zwiększyć przejrzystość obiektu.