Nowy rekord Krakowskiej Zbiórki Żywności: 7 ton produktów zebranych dla potrzebujących

Nowy rekord Krakowskiej Zbiórki Żywności: 7 ton produktów zebranych dla potrzebujących

W bieżącym roku Krakowska Zbiórka Żywności przekroczyła wszelkie oczekiwania i osiągnęła nowy rekord, zgromadzając ponad 7 ton produktów. W akcji wzięło udział 45 różnych podmiotów – firm, instytucji oraz szkół, w tym też ośrodek TVP3 Kraków. Równocześnie odbyła się również zbiórka „Kredkobranie”, mająca na celu zebranie przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży mieszkających na Kresach. Akcję uznaje się za sukces, a ostatnie dary już w poniedziałek zostały zapakowane przez wolontariuszy, by niedługo rozpocząć podróż na Litwę.

Praca w Krakowskim Banku Żywności gotuje się od rana do wieczora. Wolontariusze nieustannie noszą paczki, sortują i pakują produkty, aby jak najszybciej trafiły do tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Niestety, liczba takich osób rośnie – już ponad 176 tysięcy mieszkańców Krakowa żyje poniżej minimum socjalnego, często zmagając się z głodem.

Zbiórkę wspierały liczne krakowskie firmy i instytucje, w tym po raz kolejny ośrodek TVP3 Kraków. W poniedziałek zakończyła się także akcja Kredkobranie, w której brało udział ponad 500 szkół z całego kraju. Zebrano łącznie 110 tysięcy przyborów szkolnych, które zostaną przekazane najmłodszym Polakom mieszkającym na Kresach.

Za dwa tygodnie pierwsze busy wyruszą z darami na Wileńszczyznę. Jak zapewniają wolontariusze – chwila wręczania paczek wynagradza im pracę przy ich przygotowywaniu. „Największym podziękowaniem jest to, jak zobaczymy uśmiechy dzieci i młodzieży na Litwie, kiedy wręczamy im te dary, które zostały tutaj przygotowane. To bardzo wzruszające momenty” – wyznaje Agata Górszczyk, wolontariuszka. Ale nie tylko litewskie dzieci otrzymają wsparcie. Nowe przybory szkolne zostaną również wysłane na Ukrainę.