Ożywienie turystyczne w Małopolsce: przybywa gości zagranicznych

Ożywienie turystyczne w Małopolsce: przybywa gości zagranicznych

Małopolska odnotowuje imponujący wzrost liczby turystów, zwłaszcza tych pochodzących z innych krajów. Dane informatyczne uzyskane poprzez rejestrację logowań smartfonów wskazują, że porównując do lipca poprzedniego roku, liczba turystów z zagranicy zwiększyła się o 150 procent.

Podczas lipca 2022 roku, region małopolski cieszył się wizytą prawie 66 tysięcy osób z innych krajów. Natomiast w lipcu 2023 roku, ten numer wzrósł do 165 tysięcy – relacjonuje Małopolska Organizacja Turystyczna. Odnotowano też widoczny progres w liczbie przyjezdnych z zagranicy w stosunku do czerwca bieżącego roku – o niemalże 94 procent.

Osoby z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Izraela i Włoch najczęściej decydują się na pobyt w Małopolsce. Coraz większa liczba turystów pochodzi również z państw arabskich.

W lipcu na pobyt w Małopolsce składający się z 3-4 dni decydowało się ponad 70 tysięcy gości zagranicznych. Prawie 50 tysięcy wybrało pobyty trwające od 5 do 8 dni. Jednodniowe wizyty były wyborem ponad 56,5 tysiąca osób.

Władze regionu zanotowały również wzrost frekwencji turystów krajowych – o niemalże 27 procent więcej w porównaniu do czerwca. Goście ci najczęściej zamieszkiwali województwa śląskie, mazowieckie, podkarpackie, dolnośląskie, wielkopolskie i łódzkie.

Pobliski wyjazd trwający jeden dzień był wyborem prawie miliona turystów krajowych. Niebagatelna część decydowała się na dłuższe pobyty – od 5 do 8 dni (prawie 650 tysięcy osób) lub nawet od 9 do 15 dni (prawie 500 tysięcy).

Dominująca większość gości decyduje się na noclegi w Małopolsce i korzysta z lokalnych usług. Badania przeprowadzone rok temu pokazały, że średnio turysta zagraniczny wydaje tutaj około 1810 złotych, natomiast polski turysta – około 539 złotych. W 2022 roku dochody Małopolski z działalności turystycznej wyniosły lekko ponad 11 miliardów złotych. Na bieżący rok władze regionu prognozują jeszcze lepszy wynik niż ten z rekordowego roku 2019, kiedy to wpływy wyniosły 15 miliardów złotych.