Pod fałszywą wizą Schengen: Agresywny obywatel Ghany zatrzymany przez Straż Graniczną w Krakowie

Pod fałszywą wizą Schengen: Agresywny obywatel Ghany zatrzymany przez Straż Graniczną w Krakowie

Straż Graniczna w Krakowie miał do czynienia z niecodziennym incydentem, kiedy podczas rutynowej kontroli legalności pobytu cudzoziemców w mieście, natknęli się na 38-letniego obywatela Ghany. Mężczyzna, który okazał się agresywny, został zatrzymany, a prowadzone przez funkcjonariuszy śledztwo wykazało, że wjechał on do Europy drogą nielegalną. Jego podróż rozpoczęła się od przepłynięcia morza z Libii do Hiszpanii w 2017 roku, skąd udał się dalej – do Francji i Niemiec.

Kiedy przebywał na terenie Niemiec, za sprawą Ambasady Ghany w Berlinie zdobył paszport, który podczas kontroli okazał się zawierać fałszywą wizę Schengen wydaną przez Estonię. Wydało się to podejrzane funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy przystąpili do dalszych czynności kontrolnych.

Zgodnie z relacją przedstawioną przez Straż Graniczną na Facebooku, mężczyzna nie posiadał żadnych innych dokumentów umożliwiających mu legalny pobyt na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dodatkowo, przekroczył granicę z Niemiec do Polski niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas prowadzonych czynności, zaczęła go zdradzać nerwowość, co doprowadziło do próby ucieczki. Funkcjonariusze natychmiast zareagowali, obezwładniając 38-latka i stosując wobec niego kajdanki.

Cała sprawa została skierowana do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, który podjął decyzję o umieszczeniu mężczyzny w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców na trzy miesiące.