Wzrost liczby lotów z Krakowa do Stambułu w sezonie letnim 2024

Wzrost liczby lotów z Krakowa do Stambułu w sezonie letnim 2024

Lotnisko w Krakowie poinformowało o zwiększeniu liczby połączeń lotniczych między Krakowem a Stambułem na okres letni. Dwaj przewoźnicy, PLL LOT oraz Turkish Airlines, będący partnerami w ramach Star Alliance, podjęli decyzję o wzroście liczby lotów na tej trasie z sześciu do ośmiu tygodniowo.

Każdy z przewoźników planuje obsługiwać cztery rejsy tygodniowo, co daje łącznie osiem połączeń na tydzień w sezonie letnim 2024. PLL LOT przewiduje lądować w Stambule we wtorki, czwartki, soboty i niedziele, natomiast Turkish Airlines, jako część sojuszu Star Alliance, oferować będzie loty w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, wyraził swoją satysfakcję z decyzji przewoźników o zwiększeniu częstotliwości lotów na trasie Kraków – Stambuł. Jak zauważył Włoszek, decyzja ta jest poparta dobrymi wynikami osiągniętymi w trakcie ostatniego sezonu wakacyjnego, co potwierdza popularność tej trasy.

Stambuł jest uznawany za atrakcyjny kierunek dla mieszkańców Małopolski. Kraków i cały region przyciągają natomiast turystów z Turcji, co przekłada się na liczne kontakty gospodarcze między tymi dwoma krajami. Jak twierdzi prezes lotniska, w sezonie letnim 2024 można oczekiwać wzrostu liczby tureckich gości.

Warto dodać, że Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest obecnie drugim największym lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, a także największym portem regionalnym. W ostatnim roku osiągnął rekordowy wynik, obsługując ponad 9,4 mln pasażerów. W planach na ten rok jest przekroczenie poziomu 10 mln osób. Aktualnie, podczas zimowego rozkładu lotów, port oferuje 125 połączeń do 32 krajów, realizowanych przez 22 linie lotnicze.