Podsumowanie wyborów parlamentarnych 2023: rekordowa frekwencja

Podsumowanie wyborów parlamentarnych 2023: rekordowa frekwencja

Rozgrywki wyborcze z roku 2023, które przejdą do historii jako jedne z najbardziej emocjonujących, dobiegły końca. Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa, podziękował wszystkim zaangażowanym osobom, a szczególnie mieszkańcom, podkreślając ich ogromne zaangażowanie i troskę o przyszłość kraju. Z dumą wskazał na imponującą frekwencję w Krakowie, która wyniosła blisko 82% – znacznie przewyższając średnią krajową na poziomie 74,38%.

W wyścigu parlamentarnym na czoło wysunęło się PiS, zdobywając 35,35% głosów. Niemniej jednak to opozycyjna Koalicja Obywatelska będzie tworzyć rząd koalicyjny, dzięki uzyskaniu przewagi mandatów pomimo zdobycia 30,7% głosów. Na trzecim stopniu podium uplasowała się partia Trzecia Droga z wynikiem 14,4%. Do Sejmu dostaną się także Lewica (8,61%) oraz Konfederacja (7,16%).

Kraków odznaczył się szczególnie wysoką mobilizacją wyborczą. Mieszkańcy tego miasta pokazali wyjątkowo silną determinację w kształtowaniu politycznej przyszłości kraju. Nie tylko głosowali liczniej niż reszta Polski, ale również wykazali silne zaangażowanie, co jest dowodem na to, jak bardzo zależy im na tym, kto będzie podejmował kluczowe decyzje w najbliższych latach.

Świadectwem zaciętości tych wyborów były sytuacje, gdzie brakowało kart do głosowania i Komisja Wyborcza musiała korzystać z rezerw. Również w wielu miejscach głosowanie zostało przedłużone do późnych godzin wieczornych, aby umożliwić oddanie głosu wszystkim tym, którzy stanęli w kolejce przed godziną 21:00.