„Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love” – premierowy spektakl Teatru Figur

„Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love” – premierowy spektakl Teatru Figur

Zaplanowano premierę nowego spektaklu Teatru Figur. Spektakl pod nazwą „Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love”, zostanie pokazany po raz pierwszy już 26 października o godzinie 19:00, w miejscu zlokalizowanym na ulicy Sławkowskiej numer 14. Reżyserem tego nietuzinkowego dzieła jest Dagmara Żabska.

W proces twórczy przedstawienia zaangażowani byli mieszkańcy różnych krakowskich osiedli, takich jak Centrum A w Nowej Hucie, Wola Duchacka oraz Bieżanów. Jedna z bohaterek spektaklu wyraża swoje początkowe przerażenie związane z nowym miejscem zamieszkania, mówiąc: „Na początku to ja byłam przerażona, jak tutaj dostałam mieszkanie. Przecież ja tutaj przyjeżdżałam z ojcem rowerem na wycieczki – nad stawy, na łąki…”.

Spektakl stawia pytanie: Jak to jest możliwe, że Kraków może istnieć bez kamienic, brukowanych ulic i widoku na Wawel? Bez smoka, Lajkonika i kawy na Rynku? Odpowiada na nie pokazując, że Kraków to nie tylko plac Bohaterów Getta czy Kleparz. To również miejscowości takie jak targowisko na Piaskach, podtopiony Bieżanów, wlepki na Azorach, panie z warzywniaka, dzieciaki z podwórka, burkliwi sąsiedzi spod czwórki.

To przedstawienie jest wypełnione kolorami świata krakowskich osiedli. Jest śmieszne, wzruszające, ale także trochę straszne. Jak życie…

Reżyserka spektaklu i dyrektorka artystyczna Teatru Figur, Dagmara Żabska mówi: „Koncepcja spektaklu zakładała stworzenie przedstawienia o mieszkańcach Krakowa i ich Krakowie. Miała to być opowieść o mieście, którego nie ma w przewodnikach, nie widnieje na pocztówkach. O mieście utkanym ze wspomnień, marzeń, plotek i powtarzanych od dekad miejskich legend”.

Mieszkańcy byli zaangażowani w proces tworzenia spektaklu na różnych polach: przede wszystkim spektakl powstał na podstawie ich historii i opowieści. Chętni mieszkańcy przygotowali również swoje własne etiudy cieniowe, które zostały włączone do finałowych pokazów w poszczególnych dzielnicach Krakowa. Będą one prezentowane w oknach partnerskich ośrodków kultury, a publiczność będzie je oglądać z zewnątrz budynków.