„Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love” – Premierowy pokaz spektaklu Teatru Figur zbliża się wielkimi krokami

„Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love” – Premierowy pokaz spektaklu Teatru Figur zbliża się wielkimi krokami

26 października, o godz. 19.00, pod adresem ul. Sławkowska 14 oczekuje nas premiera spektaklu Teatru Figur zatytułowanego „Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love”. Ten wyjątkowy występ jest dziełem reżyserki Dagmary Żabskiej. W proces realizacji spektaklu zaangażowani zostali mieszkańcy Krakowa – konkretnie z osiedli Centrum A w Nowej Hucie, Woli Duchackiej oraz Bieżanowa. Bohaterka jednego z fragmentów spektaklu mówi: „Na początku byłam przerażona, gdy otrzymałam tutaj mieszkanie. Przecież to miejsce, gdzie jeździłam na wycieczki rowerowe z ojcem – nad stawy, na łąki…”.

Czy można wyobrazić sobie Kraków bez kamienic, brukowanych ulic i widoku na Wawel? Czy Kraków bez legendarnego smoka, symbolem miasta – Lajkonika i tradycyjnej kawy na Rynku ma prawo nazywać się Krakowem?

Oczywiście, że tak! Kraków to nie tylko plac Bohaterów Getta czy Kleparz. To również targowisko na Piaskach, często zalewany wodą Bieżanów, charakterystyczne naklejki na Azorach, przyjazne panie z warzywniaka, dzieciaki bawiące się na podwórku oraz nie do końca sympatyczni sąsiedzi z bloku nr 4.

W spektaklu „Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love” świat krakowskich osiedli jest pełen barw: jest komiczny, emocjonujący, a momentami nawet nieco przerażający. Dokładnie tak jak prawdziwe życie…

Twórca spektaklu, Dagmara Żabska, chciała ukazać historię mieszkańców Krakowa i ich codzienne życie w mieście. Chciała opowiedzieć o tym Krakowie, który nie jest uwieczniony na pocztówkach czy w przewodnikach turystycznych. O Krakowie pełnym wspomnień, marzeń i miejskich legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Mieszkańcy wybranych osiedli byli zaproszeni do współtworzenia przedstawienia. Ich historie i opowieści stały się podstawą do stworzenia spektaklu. Niektórzy z nich stworzyli również własne etiudy cieniowe, które stanowią integralną część finałowych pokazów w każdej z dzielnic Krakowa. Etiudy te będą prezentowane w oknach ośrodków kultury współpracujących z teatrem, a publiczność będzie mogła je podziwiać z zewnątrz budynków.