Wielka kontrola taksówek w Krakowie odsłania liczne wykroczenia

Wielka kontrola taksówek w Krakowie odsłania liczne wykroczenia

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach w Krakowie przeprowadziły niedawno gruntowną inspekcję taksówek. Ich celem było sprawdzenie, czy transport osób odbywa się zgodnie z przepisami – zwracając uwagę na legalność świadczenia usług, warunki przewozu pasażerów, trzeźwość kierowców i stan techniczny taksówek.

W piątkowe popołudnie i wieczór 13 października 2023 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili operację „Taxi”. Celem tej akcji była kontrola przewozu osób przez taksówki. Funkcjonariusze skrupulatnie badali stan trzeźwości kierowców, oceniali stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz obowiązkowe wyposażenie. Ponadto weryfikowali legalność wykonywanych usług, jak nakazuje Ustawa o Transporcie Drogowym.

Podczas tej akcji policja skontrolowała aż 99 taksówek. Ujawniono wówczas 81 wykroczeń. W większości przypadków, dokładnie 75, nałożono mandaty. Szczególnie bulwersującym incydentem była sytuacja na ulicy Balickiej, gdzie zatrzymano nietrzeźwego kierowcę taksówki. Badanie alkomatem wykazało, że miał on w organizmie ponad 0,7 promila alkoholu. 37-letni mieszkaniec Krakowa, który kierował tym pojazdem, przyznał się do spożycia alkoholu tuż przed jazdą. Jego prawo jazdy zostało natychmiast zatrzymane, a cała sprawa przekazana do komisariatu. Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi teraz nie tylko grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów, ale nawet do trzech lat pozbawienia wolności.