Próba nielegalnego przekroczenia granicy przez Syryjczyka na lotnisku w Krakowie

Próba nielegalnego przekroczenia granicy przez Syryjczyka na lotnisku w Krakowie

20-letni obywatel Syrii podjął nietypową próbę nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, wierząc, że zdoła ją ułatwić. Niestety dla niego, czujność funkcjonariuszy Straży Granicznej stacjonujących na krakowskim lotnisku skutecznie pokrzyżowała jego plany. Podczas rutynowej kontroli legalności pobytu po przybyciu z Aten, młody mężczyzna użył do identyfikacji unieważnionego polskiego dowodu osobistego, który pierwotny właściciel zgubił.

Podczas dokładniejszego sprawdzenia tożsamości, syryjski podróżnik przyznał się do swojego prawdziwego obywatelstwa. Po sprawdzeniu informacji w bazie danych Straży Granicznej okazało się, że mężczyzna jest objęty decyzją nakazującą powrót do kraju pochodzenia. Wobec zarzucanych mu czynów, cudzoziemiec przyznał się do winy i dobrowolnie zgodził się na nałożoną karę.

Sąd zadecydował o grzywnie w wysokości 800 zł oraz sześciomiesięcznym wyroku pozbawienia wolności, który został zawieszony na okres próby trwający 3 lata. Dodatkowo, w okresie próby mężczyzna będzie pod dozorem kuratora. Ponadto, Syryjczyk musiał pokryć wszelkie koszty związane z postępowaniem sądowym.

W związku z tym incydentem, Komendant Straży Granicznej na lotnisku w Krakowie-Balicach wszczął procedurę administracyjną dotyczącą zobowiązania cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia.