Remonty w Krakowie wywołują korki. Budowa tramwaju do Mistrzejowic i zmiany na al. 29 Listopada to tylko kilka z nich

Remonty w Krakowie wywołują korki. Budowa tramwaju do Mistrzejowic i zmiany na al. 29 Listopada to tylko kilka z nich

Kraków jest nieustannie pogrążony w szeregu remontów i konsekwentnych zmian w organizacji ruchu drogowego. Dość znaczące zmiany przewiduje się na rondzie Grzegórzeckim, gdzie planuje się prace remontowe przeprowadzane wyłącznie nocą. Al.29 Listopada również ulegnie pewnym zmianom – mimo zakończenia prac na skrzyżowaniu ze Żmujdzką, nadal prowadzone są roboty związane z budową ścieżki rowerowej. Wciąż trwa także przebudowa ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej oraz rozbudowa trasy tramwajowej do Mistrzejowic, gdzie plac budowy stopniowo powiększa się. Pozwala to na obserwowanie postępu prac, jak choćby powstawania podziemnego przystanku w tunelu. Prace te obejmują już obszar nie tylko wokół ronda Polsadu i ulicy Młyńskiej, ale również ulicy Lublańskiej.

Dodatkowo, w dniach od 2 do 4 marca przeprowadzane będą prace serwisowe na pętli Dąbie (Dzielnica II – Grzegórzki). Z tego powodu komunikacja miejska zostanie czasowo zmieniona. Prace obejmują wymianę zwrotnicy na pętli Dąbie, co będzie miało wpływ na ruch tramwajów. Ruch zostanie wstrzymany na odcinku od ronda Grzegórzeckiego do ronda Czyżyńskiego od 2 marca około godziny 06.00 do 4 marca aż do godziny 04.30. Możliwe są też chwilowe utrudnienia dla ruchu drogowego podczas rozładunku. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie około 85 tysięcy złotych.

Od 6 listopada 2023 roku trwają prace nad budową ścieżki rowerowej na al. 29 Listopada, od ulicy Żelaznej do ulicy Woronicza – na stronie wschodniej (Dzielnica I – Stare Miasto/Dzielnica III – Prądnik Czerwony). W związku z tymi pracami obowiązują pewne zmiany w organizacji ruchu. Dodatkowo, wykonawca przystąpi do prac na fragmencie od ul. Sadowej do ul. Lublańskiej w poniedziałek, 4 marca o godzinie 9.00.

W dniach od 4 do 8 marca planowane są również nocne prace torowe na tarczy ronda Grzegórzeckiego (Dzielnica II – Grzegórzki). Będą one wpływać na organizację ruchu, głównie komunikacji miejskiej. W trakcie tych prac, na tarczy ronda Grzegórzeckiego będą wymieniane wstawki szynowe.