Smok Kazimierz zasilił krakowski szlak smoczy: uroczyste odsłonięcie rzeźby

Smok Kazimierz zasilił krakowski szlak smoczy: uroczyste odsłonięcie rzeźby

W ostatni wtorek, 11 czerwca, na placu przed Galerią Kazimierz w Krakowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – uroczyste odsłonięcie nowej rzeźby Smoka Kazimierza. Na ceremonii obecni byli inwestorzy, dyrekcja galerii, reprezentanci władz miasta, jak również licznie zgromadzeni goście. Autorem projektu nowego smoka jest Andrzej Mleczko. Najnowsza smocza rzeźba stanowi kolejny punkt na krakowskim smoczym szlaku.

Projekt Smoczego Szlaku jest realizowany od 2023 roku i polega na tworzeniu nowych rzeźb smoków, które mają prezentować różnorodne profesje oraz charaktery. Każdy ze smoków opowiada także historię miejsca, w którym się znajduje. Jednym z takich smoków jest właśnie Smok Kazimierz, który od teraz można zobaczyć u stóp Galerii Kazimierz przy ulicy Podgórskiej 34.

Twórca projektu nowego smoka, Andrzej Mleczko, to znany rysownik i satyryk, a także Honorowy Obywatel Miasta Krakowa. W swoim projekcie przedstawił wesołego smoka niosącego pełne torby zakupów. Tak jak pozostałe rzeźby na smoczym szlaku, także ta została wykonana z brązowego odlewu. Nowy smok mieści się na zewnętrznym placu Galerii Kazimierz, który jest miejscem wielu kulturalnych i rozrywkowych wydarzeń, przyciągającym zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów.

Pod koniec bieżącego roku planowane jest odsłonięcie kolejnych 10 smoków, które jeszcze bardziej wzbogacą krakowski Smoczy Szlak.