Usprawnienie procesu sprzątania porzuconych hulajnóg: blisko 900 urządzeń w ciągu 10 dni

Usprawnienie procesu sprzątania porzuconych hulajnóg: blisko 900 urządzeń w ciągu 10 dni

Po zimowej przerwie firma wybrana przez urzędników miejskich kontynuuje operację sprzątania hulajnóg, które są nieodpowiednio porzucone w centrum miasta. Zima zwykle przynosi chwilowe rozwiązanie problemu hulajnóg elektrycznych utrudniających ruch pieszych, ale na początku cieplejszych dni mieszkańcy zaczynają ponownie doświadczać tego kłopotu. Pamiętając o tym, Zarząd Transportu Publicznego na koniec marca ogłosił, że podjęte zostaną działania celem usuwania opuszczonych hulajnóg przez firmę specjalnie do tego wybraną. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak przebiega realizacja tej inicjatywy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że otrzymywaliśmy informacje o incydentach, w których pomimo zgłoszenia hulajnoga nadal pozostawała w tym samym miejscu.

Od najnowszego roku, obszar relokacji hulajnóg został rozszerzony i jest teraz większy niż wcześniej. Terytorium to sięga poza Aleje Trzech Wieszczów do takich miejsc jak al. Kijowska, ul. Nowaczyńskiego, al. Powstańców Śląskich czy mała obwodnica kolejowa.

Przez ostatnie miesiące służby z indywidualnych firm hulajnógowych były odpowiedzialne za ich relokację. W przypadku, gdy operatory nie byli w stanie spełnić tego zadania, pracownicy ZTP przystępowali do jego realizacji. Teraz jednak firma wybrana przez przetarg ponownie zajmuje się przenoszeniem hulajnóg do punktów mobilności – ta sama firma, która prowadziła te prace w poprzednim sezonie. Koszt ich usług jest pokrywany przez operatorów hulajnóg.

Zwiększenie obszaru relokacji skutkowało również wzrostem liczby punktów mobilności. W ubiegłym roku było ich 169, natomiast teraz liczba ta wzrosła do 303. Firmy wynajmujące teren pod punkty mobilności płacą miastu regularnie co miesiąc – łączna kwota miesięczna od wszystkich operatorów wynosi około 24 tys. zł.

ZTP namawia do składania zgłoszeń z dokładnym miejscem lokalizacji i zdjęciem. Wiadomości są odbierane przez cały dzień, a zazwyczaj w ciągu kilkunastu minut są przekazywane do firmy odpowiedzialnej za relokację, która ma następnie dwie godziny na usunięcie niewłaściwie zaparkowanej hulajnogi.

Jak tłumaczy Maciej Piotrkowski z Zarządu Transportu Publicznego, operatorzy mają obowiązek utrzymania porządku w obrębie swoich hulajnóg. Jednak ze względu na różne standardy praktyki, konieczne jest przeprowadzenie relokacji. Firma rozpoczęła działalność 11 kwietnia, już pierwszego dnia odholowując 96 hulajnóg. Do 20 kwietnia całkowita liczba odholowanych hulajnóg wyniosła już 899 sztuk.

Warto jednak podkreślić, że cały system działa tylko na terenie przedstawionym na powyższej mapie. W innych częściach miasta opuszczone hulajnogi powinny być zgłaszane do straży miejskiej.