Wzywanie do większej ochrony jeży w Krakowie: Aktywiści domagają się więcej tablic ostrzegawczych

Wzywanie do większej ochrony jeży w Krakowie: Aktywiści domagają się więcej tablic ostrzegawczych

Krakowscy obrońcy zwierząt wyrażają swoją troskę o populację jeży w mieście, apelując o zwiększenie liczby tablic, które ostrzegają kierowców o potencjalnej obecności tych kolczastych stworzeń. Obecnie na terenie Krakowa znajduje się jedynie 26 takich ostrzeżeń, co zdaniem miejskich mieszkańców i działaczy jest stanowczo za mało. Każdego roku wiele jeży ginie pod kołami samochodów, co powoduje, że ich populacja drastycznie maleje. Działacze widzą rozwiązanie w umieszczeniu więcej znaków ostrzegawczych, które zachęcałyby kierowców do zwracania większej uwagi na drodze.

Aktywiści z Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt są zdeterminowani, aby zwiększyć liczbę tych ostrzeżeń. Już teraz zaplanowali około 30 lokalizacji, gdzie mogły by pojawić się nowe tablice – wśród nich są ulice Stoczniowców i Saskiej. Jednak wszystko zależy od budżetu miasta – urzędnicy twierdzą, że jeśli środki finansowe na to pozwolą, plan może zostać zrealizowany.

Jednak nie tylko Kraków stara się chronić swoje jeże. W Dąbrowie Tarnowskiej również można spotkać podobne tablice ostrzegawcze. Te dodatkowe 18 znaków zostało sfinansowanych przez radę osiedla i stanowi efekt rozmów z uczniami i mieszkańcami miasta.

Na fali tych działań, do akcji chce również przystąpić Tarnów – plany mają zostać zrealizowane już tej jesieni.