Złodzieje katalizatorów z powiatu krakowskiego zatrzymani. Szacowane straty wynoszą 2 miliony złotych

Złodzieje katalizatorów z powiatu krakowskiego zatrzymani. Szacowane straty wynoszą 2 miliony złotych

W ostatnich miesiącach, mieszkańcy powiatu krakowskiego byli nękani przez dwóch niezwykle śmiałych złodziei, którzy w ciągu tego czasu ukradli co najmniej 83 katalizatory. Wszystko wskazuje na to, że liczba skradzionych elementów może być jeszcze większa. Aktualnie szacowane straty przekraczają 2 miliony złotych, a postępowanie nadal jest prowadzone.

Sprawa rozpoczęła się 19 sierpnia tego roku, kiedy to policja w Krakowie zajęła się serią kradzieży. Trzy dni później odkryli oni 40 ukrytych w gminie Liszki katalizatorów, które zostały skradzione.

W ciągu kolejnych dwóch tygodni udało się namierzyć i zatrzymać osoby odpowiedzialne za te przestępstwa. Podczas zatrzymania, funkcjonariusze znaleźli kolejne 26 sztuk skradzionych katalizatorów, które zostały ukryte na podobnej zasadzie jak poprzednie.

Postępowanie przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 26 i 35 lat prowadzone jest przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Prądnik Biały. Po przedstawieniu zarzutów, obaj podejrzani zostali aresztowani i tam pozostają do tej pory.

Dokładna analiza zgromadzonych dowodów i ciężka praca śledczych doprowadziła do odkrycia kolejnych kradzieży dokonanych przez zatrzymanych. W ramach prowadzonego śledztwa udało się udowodnić, że 26- i 35-latek przeprowadzili dodatkowo 83 kradzieże na terenie województwa śląskiego. Do dowodów zgromadzonych w śledztwie dołączono materiały zebrane przez Komendę Miejską Policji w Chorzowie i Komendę Miejską Policji w Bielsku-Białej.

23 października br., podejrzani zostali przewiezieni do Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały, gdzie usłyszeli po 83 nowe zarzuty. Następnie wrócili do aresztu. Łącznie prokurator przekazał każdemu z podejrzanych po 151 zarzutów.