Zmiany w krakowskim systemie transportu publicznego: Mobilis podpisuje 10-letnią umowę z Zarządem Transportu Publicznego

Zmiany w krakowskim systemie transportu publicznego: Mobilis podpisuje 10-letnią umowę z Zarządem Transportu Publicznego

W systemie krakowskiego transportu publicznego nastąpiły istotne zmiany. Przewoźnik Mobilis, który już wcześniej angażował się w lokalny transport miejski, zawarł z Zarządem Transportu Publicznego w Krakowie nowe porozumienie. Umowa, która została podpisana w czwartek, obowiązuje przez dekadę. Jak poinformował kierownik ZTP, dzięki tej umowie możliwe będzie usunięcie tzw. białych plam, czyli obszarów miasta, do których nie docierała dotąd komunikacja miejska. W ramach tego planu przewidziane jest otwarcie nowych linii autobusowych, w tym również linii łączącej Mydlniki z Salwatorem przez Wolę Justowską.

Na mocy zawartej umowy, firma Mobilis będzie odpowiadać za obsługę dodatkowych 10 linii autobusowych (w sumie będzie ich 29 zamiast dotychczasowych 19). Flota operatora zostanie powiększona o 151 autobusów. W skład tej liczby wchodzi 91 pojazdów przegubowych wykorzystujących gaz ziemny jako paliwo, 43 standardowe autobusy, sześć jednostek typu MIDI+, sześć minibusek spalinowych oraz pięć elektrobusów.

Trasa nowej linii autobusowej będzie przebiegać przez: Nowy Kleparz, ul. Prądnicka, ul. Pielęgniarek, ul. Lekarska, ul. ks. Siemaszki, ul. Jaracza, i ul. Żabiniec, kończąc się na przystanku „Żabiniec”. W drodze powrotnej trasa będzie przebiegać przez ulice: Żabiniec, Zdrowa, Prądnicką, Bratysławską oraz Doktora Twardego. Pierwszy z nowych autobusów ma kursować co dziesięć minut w godzinach szczytu i co kwadrans poza szczytem w dni robocze. W dni wolne od pracy częstotliwość kursów wyniesie 20 minut. Na potrzeby obsługi tej linii pozyskane zostaną specjalne pojazdy klasy mini o długości od 5,8 do 8,6 metra i minimalnej pojemności 26 miejsc siedzących. Te nisko- lub zeroemisyjne autobusy będą dostosowane do potrzeb nowych pasażerów.

Kolejna planowana linia autobusowa to trasa z Mydlnik do Salwatora przez Wolę Justowską: „Mydlniki Wapiennik P+R” – ul. Brzezińskiego, ul. Balicka, ul. Zakliki z Mydlnik, ul. Podłużna, ul. Chełmska, al. Kasztanowa, al. Modrzewiowa, ul. Królowej Jadwigi, ul. 28 Lipca 1943, ul. Starowolska, ul. Jodłowa, ul. Księcia Józefa – „Salwator”. Częstotliwość kursowania tej linii ma wynosić 20 minut w godzinach szczytu i 30 minut poza godzinami szczytu w dni robocze oraz co 30 minut w ciągu dnia i co godzinę w godzinach porannych i wieczornych w dni wolne. Do obsługi tej linii również zostaną wykorzystane pojazdy typu mini, tym razem z tradycyjnym napędem.