125-lecie Muzeum Krakowa: Jubileuszowe obchody pełne atrakcji w i przed Barbakanem

125-lecie Muzeum Krakowa: Jubileuszowe obchody pełne atrakcji w i przed Barbakanem

Miasto Kraków, znane ze swojego bogatego kalendarza darmowych wydarzeń dla mieszkańców, nie zawodzi również w tym roku. 2021 jest szczególnym rokiem dla Muzeum Krakowa, które świętuje swoje 125-lecie. Na tę okazję przygotowano wiele atrakcji, które będą miały miejsce w i przed Barbakanem. Szczegóły programu jubileuszowego obchodów zostały już opublikowane.

Obchody urodzin Muzeum odbędą się 29 czerwca i przewidują mnóstwo koncertów zarówno przed, jak i wewnątrz Barbakanu. Rozpoczęcie uroczystości zostanie zainaugurowane o godzinie 15:00 przez dr. Michała Niezabitowskiego, dyrektora naczelnego muzeum. O 15:15 zaplanowano wspólne świętowanie z zespołem Kraków Street Band, który zagrał na krakowskim Rynku w 2014 roku i od tego czasu występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, a także uczestniczył w obchodach Jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa.

O godzinie 16:30 nastąpi spotkanie z partnerami społecznymi. O godz. 17:00 będą miały miejsce zabawy historyczne, które przeniosą uczestników w podróż 125 lat wstecz, do 1899 roku. O godz. 18:00 zaplanowano drugą część spotkań z partnerami społecznymi. Wieczorem o godz. 20:30 rozpocznie się koncert zespołu Percival, który gra muzykę folkmetalową i jest znany m.in. z nagrania ścieżki dźwiękowej do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Dodatkowo, przed Barbakanem staną stanowiska społecznych partnerów Muzeum Krakowa, dostępne od godziny 15:00 do 18:30. Na stanowisku muzealnym będzie można dowiedzieć się więcej o Muzeum Krakowa, jego oddziałach oraz bieżących imprezach, natomiast na stanowisku sklepiku muzealnego będą oferowane różne publikacje i gadżety związane z muzeum. Ponadto, na stanowisku Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej można będzie podziwiać i zakupić różne wyroby rękodzielnicze oraz spróbować swoich sił w koronce klockowej.

Będzie również możliwość porozmawiania z przedstawicielami stowarzyszeń takich jak Zupa na Plantach, Muzeum Herstorii Sztuki, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół Klika, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami czy Fundacja Widowisk Masowych. Na stanowisku szopkarza będzie można zobaczyć jak wygląda praca szopkarza, a na stoisku Zielonego Adopciaka będzie okazja do wymiany roślin i porady od specjalistki. Na stanowisku Krakowskiego Stowarzyszenia Graczy Gier Bitewnych „Smoki Południa” uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się więcej o grach bitewnych, obejrzeć ręcznie malowane figurki i wykonane makiety, a także wziąć udział w pokazowych rozgrywkach gry bitewnej.