Akcja „Alkohol i narkotyki” w Małopolsce

Akcja „Alkohol i narkotyki” w Małopolsce

Funkcjonariusze policji z Małopolski kontrolowali kierowców w ramach akcji „Alkohol i narkotyki”. W sumie badania na trzeźwość przeprowadzono na około 17500 kierowcach, z których 69 złamało przepisy drogowe dotyczące prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu.

Akcja „Alkohol i narkotyki” miała miejsce 20 sierpnia i obejmowała sprawdzanie wszystkich kierowców w punktach blokady, a także wyrywkowe kontrole na ulicach województwa małopolskiego. Policjanci zatrzymali nie tylko kierowców pod wpływem alkoholu, ale również i takich, którzy prowadzili pojazd pod wpływem narkotyków.

Po zastosowaniu badania alkomatem u 20 kierowców wykryto więcej niż 0,5 promila we krwi. Natomiast u czterech testy na obecność substancji odurzających wykazały obecność narkotyków. Przepisy głoszą, że jeśli badanie na obecność alkoholu wykaże 0,2-0,5 promila, kierowca otrzyma grzywnę do 5 tys. złotych i utraci możliwość prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast jeżeli alkomat wykaże więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, wówczas kierowcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności, a prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres 3-15 lat. Co więcej, grzywna za tego typu przestępstwo może osiągnąć kwotę nawet 1.080.000 złotych. Dodatkowo, w ramach zadośćuczynienia kierowca będzie musiał również wpłacić 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jak widać, najlepiej odstawić alkohol na półkę, jeśli później planujemy wskakiwać za kółko. Nie tylko nie będziemy narażać się na poważne kłopoty z prawem, ale nie będziemy stanowić niebezpieczeństwa na drodze dla siebie i innych osób.