Anons przetargu na sprzedaż zabytkowej, lecz zniszczonej kamienicy w sercu Krakowa

Anons przetargu na sprzedaż zabytkowej, lecz zniszczonej kamienicy w sercu Krakowa

Władze Krakowa planują sprzedaż zaniedbanej nieruchomości historycznej, umiejscowionej w strategicznym punkcie miasta. Jednokondygnacyjna budowla z dziewiętnastego wieku usytuowana na ulicy św. Gertrudy 20 jest obecnie ceniona na 5,6 mln złotych.

Historia tej kamienicy jest interesująca. Przed wybuchem drugiej wojny światowej była własnością Syndykatu Polskich Hut Żelaznych. W 1958 roku, na skutek decyzji sądowej, przeszła na własność państwa. Stała się własnością miasta Krakowa dopiero na początku lat 90. Kamienicę wykorzystują obecnie przedsiębiorcy, którzy prowadzą tam swoje działalności. Zostali oni poinformowani przez urząd, że mają miesiąc na kontynuowanie swojej działalności do momentu wyłonienia nowego właściciela w przetargu.

Pomieszczenia mieszkalne znajdujące się na wyższych piętrach nie są obecnie wynajmowane. Dodatkowo, do sprzedaży trafi również sąsiadujący teren z budynkiem o powierzchni 58 metrów kwadratowych. Urzędnicy podkreślają, że oba budynki są w bardzo złym stanie technicznym.

Stan nieruchomości jest fatalny. Kamienica i budynek na sąsiadującej działce potrzebują gruntownej renowacji. Według wyceny, zniszczenie budynku wynosi aż 85 procent. Elewacja jest zniszczona, ściany są wilgotne i pokryte grzybem. Dach również wymaga naprawy. Inne elementy do wymiany obejmują okna, drzwi oraz podłogi, które są zapadnięte i zniszczone.

Kamienica figuruje w ewidencji zabytków na szczeblu gminnym i wojewódzkim. Mimo że obecnie jej wartość szacowana jest na 5,639 mln złotych, urzędnicy informują, że ostateczna suma rozpoczynająca licytację zostanie ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego.