Apel Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie do podróżujących: przyciski dla osób z ograniczoną mobilnością

Apel Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie do podróżujących: przyciski dla osób z ograniczoną mobilnością

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w Krakowie zaadresowało istotny komunikat do pasażerów korzystających z miejskiego transportu. Jak podkreśla przedsiębiorstwo, każdy z pojazdów MPK mają zamontowany specjalne przyciski dla osób o ograniczonym stopniu mobilności. Przyciski te zaprojektowane są z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych, osób ze słabym widzeniem, rodziców przemieszczających się z dziećmi w wózkach, osób korzystających z pomocy lasek i kul oraz pasażerów z dużym bagażem.

Kiedy uprawniony pasażer użyje przycisku, na pulpicie kierowcy zapala się specjalna kontrolka. Dla operatora pojazdu jest to sygnał, że jeden z pasażerów może potrzebować dodatkowego czasu na opuszczenie pojazdu lub nawet asysty od kierowcy. MPK szczególnie podkreśla, że owe przyciski są instalowane w pojazdach z konkretnym celem – mają pomóc osobom o ograniczonej mobilności.

Przewoźnik gorąco apeluje do pasażerów, którzy nie mają problemów z poruszaniem się, aby unikali korzystania z tych przycisków. Bezpodstawne użycie tych przycisków na każdym przystanku niepotrzebnie odwraca uwagę kierowców i zabiera im czas. Dodatkowo, może to wpłynąć na ich zdolność do reagowania, kiedy faktycznie uprawniona osoba skorzysta z przycisku.

Niedawno motorniczy Sławek z MPK w Krakowie przeprowadził dwudniowe testy (24 i 25 marca) na linii nr 4 tramwaju Krakowiak. Zbierał dane przez 8 godzin dziennie, notując każde użycie przycisku dla osób o ograniczonej mobilności. Notował, czy użycie było uzasadnione (osoby na wózkach, z wózkami dziecięcymi, poruszające się o kulach lub jadące z dużymi walizkami), czy też nie (osoby poruszające się bez widocznych problemów).

W pierwszym dniu testu specjalne przyciski użyto 6 razy przez uprawnione osoby, a aż 50 razy przez nieuprawnione (12% uzasadnionych przypadków). Drugiego dnia testu odnotowano 8 uzasadnionych przypadków użycia przycisków i aż 52 nieuzasadnionych (15% uzasadnionych przypadków).

MPK apeluje: Bądź wrażliwy na innych! Nie naciskaj przycisków, które służą osobom z ograniczoną mobilnością.