Gwałtowna nocna walka strażaków z ogromnym pożarem w miejscowości Ołpiny k. Tarnowa

Gwałtowna nocna walka strażaków z ogromnym pożarem w miejscowości Ołpiny k. Tarnowa

W wyniku groźnego nocnego pożaru, który wybuchł w gospodarstwie rolnym w miejscowości Ołpiny (powiat tarnowski), konieczna była powszechna mobilizacja sił straży pożarnej. Do zdarzenia doszło w nocy, a płomienie szybko ogarnęły całe zabudowania gospodarcze, zagrażając również pobliskiemu domu. W walce z tym przerażającym żywiołem uczestniczyło blisko 80 strażaków, którzy korzystali z pomocy 17 wozów bojowych. Cała akcja gaśnicza trwała do świtu.

Bezpośrednio przed północą w dniu 6 lutego wpłynęło zgłoszenie o wybuchu pożaru do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Początkowy ogień pojawił się w zabudowaniach gospodarczych w Ołpinach i szybko rozprzestrzenił się na kolejne części budynku. Szybki rozwój pożaru był spowodowany między innymi przez silne podmuchy wiatru, które sprawiły, że płomienie stanowiły zagrożenie dla sąsiadującego domu.

Zastosowano duże siły strażaków do walki z ogniem, w tym specjalny pojazd-cysterna, który przewiózł na miejsce zdarzenia 25 tysięcy litrów wody. Jednak to nie wystarczyło, a dodatkowo trzeba było zaopatrzyć się w wodę z odległości około dwóch kilometrów. W działaniach ratowniczych brała także udział Grupa Operacyjna Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie.

Podczas tej intensywnej akcji, część zespołu gaśniczego skoncentrowała swoje wysiłki na gaszeniu płonącego budynku gospodarczego, podczas gdy inni członkowie zabezpieczali pozostałe zabudowania na terenie posesji, w tym dom. W sumie 78 strażaków z różnych jednostek ratowniczych, zarówno z Tarnowa jak i okolicznych miejscowości, takich jak Tuchów, Piotrkowice, Chojnik czy Skołyszyn, uczestniczyło w tych działaniach.

Prace zakończyły się po prawie 10 godzinach i koniec oznajmiono tuż przed południem następnego dnia. Szacowanie strat jest nadal trwa, ale wiadomo, że spłonął budynek gospodarczy. Na szczęście udało się uratować dom.