Incydent w Krakowie: nagranie konfrontacji związanej z dyskryminacją obywatelki zagranicznej

Incydent w Krakowie: nagranie konfrontacji związanej z dyskryminacją obywatelki zagranicznej

Materiał filmowy ukazujący mężczyznę obcesowo komunikującego się z kobietą o wschodnim akcencie doczekał się publikacji na portalu społecznościowym X (poprzednio Twitter) w ostatni wtorek. Opis tego nagrania sugeruje, że dzieci kobiety niezamierzenie uderzyły piłką plażową w psa, co natychmiast spowodowało przeprosiny ze strony matki.

Wideo prezentuje brutalny język mężczyzny skierowany w stronę kobiety, która jest obwiniana o zachowanie swoich dzieci. Mężczyzna używa wulgarnych słów i obraźliwych komentarzy, zasugerował również, że kobieta powinna wrócić do swojego kraju. W nagraniu słychać jak kobieta kilkukrotnie przeprasza za incydent spowodowany przez jej dzieci. Film pokazuje także, jak mężczyzna zmusza dzieci do przeproszenia, pomimo że wcześniejsze przeprosiny już padły. W tle słychać również drugą kobietę popierającą mężczyznę.

Pomimo posiadania nagrania, postanowiliśmy nie publikować go ze względu na dużą liczbę wulgaryzmów oraz przejawy naruszenia praw człowieka poprzez dyskryminację ze względu na narodowość, które zostały wyraźnie przedstawione w zachowaniu mężczyzny.

Lokalne służby policyjne w Krakowie są świadome sytuacji. Katarzyna Cisło, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, powiedziała portalowi Polsat News, że sprawą zajął się odpowiedni departament Komendy Miejskiej Policji. Dodała również, że policjanci utrzymują kontakt z kobietą widoczną na nagraniu i prawdopodobnie jutro formalnie zgłosi ona całą sytuację. Decyzja o angażowaniu tłumacza zostanie podjęta po ocenie stopnia biegłości języka polskiego kobiety.