Końcowa faza rozbudowy jednej z głównych arterii Krakowa: al. 29 Listopada

Końcowa faza rozbudowy jednej z głównych arterii Krakowa: al. 29 Listopada

Planowany termin finalizacji rozbudowy jednej z najważniejszych dróg w północnej części Krakowa, al. 29 Listopada, to koniec listopada bieżącego roku. Wykonawca zamierza zakończyć wszystkie prace i zgłosić je do odbiorów. Przewidywane jest, że trasa zostanie oddana do użytku przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Informacje na ten temat zostały przekazane przez krakowski magistrat w czwartek. Zgodnie z nimi, prace przy rozbudowie al. 29 Listopada od ulicy Woronicza do granic miasta – głównej drogi prowadzącej w kierunku Warszawy, są już na ukończeniu.

„Zadanie ma być zakończone przez wykonawcę do końca listopada, a pozwolenie na użytkowanie planowane jest do wydania tuż przed świętami” – zapowiedziano. Dodano też, że poszczególne odcinki będą udostępniane do użytku stopniowo. Do około połowy listopada planowane jest ukończenie prac na chodnikach od ulicy Woronicza do ulicy Powstańców.

Na koniec października przewidziano zakończenie przebudowy infrastruktury podziemnej na ulicach Kuźnicy Kołłątajowskiej i Siewnej – obecnie to tam trwają intensywne prace budowlane. Druga z tych ulic powinna zostać otwarta do ruchu do 10 listopada.

W okolicach przełomu października i listopada rozpocznie się układanie nawierzchni bitumicznej na odcinku od ulicy Chlebowej do ulicy Powstańców. Do 10 listopada wykonawca zamierza tam położyć przedostatnią warstwę wiążącą asfaltu.

Zgodnie z planem, do 15 listopada, odcinek od ulicy Kuźnicy Kołłątajowskiej do wiaduktu linii kolejowej nr 95 powinien posiadać już warstwę wiążącą asfaltu. Na całym odcinku inwestycji sukcesywnie montowane są także sygnalizatory świetlne, oświetlenie uliczne i pętle indukcyjne. Rozpoczęły się również prace związane z nasadzeniami zieleni – do końca listopada planowane jest posadzenie 371 drzew i około 17 tysięcy krzewów.

Z powodu prowadzonych prac konieczne jest wprowadzanie zmian w organizacji ruchu. W drugim tygodniu listopada ruch pojazdów na skrzyżowaniu ulicy Kuźnicy Kołłątajowskiej i al. 29 Listopada zostanie przekierowany na jezdnię wschodnią.

Inwestycja realizowana jest na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich i obejmuje rozbudowę al. 29 Listopada na odcinku około 2,6 km od ulicy Woronicza do granicy miasta. Droga zostanie poszerzona do dwóch jezdni po dwa pasy ruchu, niektóre odcinki będą mieć dodatkowy pas dla komunikacji zbiorowej.

W ramach inwestycji powstanie 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 3,8 km buspasów i tam gdzie będzie to wymagane, zostaną ustawione ekrany akustyczne. Projekt zakłada przebudowę i budowę 15 skrzyżowań z ulicami dochodzącymi do trasy wylotowej na Warszawę. Przebudowane zostaną także dwa wiadukty kolejowe oraz infrastruktura techniczna.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.