Koszty naprawy uszkodzonych pojazdów MPK w Krakowie po kolizjach i wypadkach wynoszą miliony złotych

Koszty naprawy uszkodzonych pojazdów MPK w Krakowie po kolizjach i wypadkach wynoszą miliony złotych

Od stycznia 2023 roku do końca września, na ulicach Krakowa zanotowano ponad 1200 incydentów drogowych, w których brały udział pojazdy należące do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Uszkodzenia powstałe w wyniku tych zdarzeń wymagały napraw, których całościowy koszt wyniósł 2,9 mln złotych. Wypadki te nie ominęły nawet tak ważnej arterii komunikacyjnej jak al. Jana Pawła II, gdzie doszło do kolizji samochodu osobowego z tramwajem. Skutkiem tego zdarzenia było chwilowe utrudnienie w ruchu miejskim, a pasażerowie byli zmuszeni do korzystania z autobusów zastępczych. Podobna sytuacja miała miejsce również w kwietniu na al. Pokoju.

Mimo tak dużej liczby incydentów, na ten moment tylko trzy tramwaje są niesprawne z powodu uszkodzeń. Rzecznik prasowy podkreślił jednak, że chociaż naprawa pojazdów jest priorytetem, ich brak nie wpływa znacząco na funkcjonowanie komunikacji miejskiej oraz na wykonywaną przez MPK pracę przewozową.

W maju tego roku natomiast, Stowarzyszenie „Ulepszamy Kraków!” alarmowało o częstych awariach autobusów i tramwajów MPK. W 2022 roku pojazdy te miały usterki aż 12 276 razy, co uniemożliwiło im dokończenie zaplanowanych kursów. Mimo to, w MPK zapewniano, że awarie stanowiły jedynie niewielki odsetek wszystkich przejazdów oraz że spółka stosuje rygorystyczne procedury dotyczące regularnych przeglądów technicznych i napraw generalnych.