Pięciu mężczyzn skazanych za śmiertelny atak na 19-latka w Krakowie

Pięciu mężczyzn skazanych za śmiertelny atak na 19-latka w Krakowie

Sąd Okręgowy w Krakowie wydał wyroki dla pięciu mężczyzn, którzy byli oskarżeni o zaangażowanie w atak, który doprowadził do śmierci 19-letniego chłopaka. Zdarzenie miało miejsce w 2018 roku w krakowskim Prokocimiu. Wyroki, które nie są jeszcze prawomocne, wyniosły od 9 do 15 lat pozbawienia wolności.

Decyzja sądu zapadła podczas czwartkowej rozprawy, która odbywała się przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Sam proces rozpoczął się rok później, w 2019 roku. Oskarżeni zostali uznani za winnych celowego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z niewłaściwym celowym spowodowaniem śmierci. Sąd jednak nie uznał za udowodnione, że oskarżeni mieli zamiar popełnić zabójstwo, nawet jeśli przyjęliby potencjalny zamiar ze swojej strony – co sugerowała prokuratura.

Czterech z oskarżonych otrzymało karę od 9 do 10 lat więzienia. Piąty, uznany za organizatora ataku, został skazany na 15 lat pozbawienia wolności.

Atak miał miejsce w styczniu 2018 roku na ulicy Teligi w Krakowie. Zgodnie z relacjami świadków, 19-latek był w towarzystwie dwóch znajomych, kiedy został zaatakowany przez grupę zamaskowanych osób uzbrojonych w siekiery i maczety. W wyniku brutalnej napaści ręka chłopaka została odcięta na wysokości łokcia, a on sam doznał licznych obrażeń nóg. Został przetransportowany w ciężkim stanie do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie później zmarł. Proces dotyczący zabójstwa tego nastolatka dotyczył pięciu młodych mężczyzn.